Destinasyon pazarlamasında kent markasının yaratılması: Çimkent üzerine bir araştırma
Creation of city brand in destination marketing: A search of Shymkent
  1. Tez No: 626344
  2. Yazar: AİZHAN ZHUNİSSOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERSOY ARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada,“Destinasyon Pazarlamasında Kent Markasının Yaratılması: Çimkent şehri”üzerine bir araştırma yapılmıştır. Tezin literatür kısmının birinci bölümünde, destinasyon pazarlaması, ikinci bölümünde destinasyon pazarlamasında kent markasının yaratılmasından bahsedilmiştir. Son olarak üçüncü bölümünde ise, Çimkent şehri ile ilgili bilgiler ve araştırma yöntemleri yer almıştır. Şehrin geçmişi, bugünü ve gelecekteki planları hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Çimkent şehrinin durumunu değerlendirmek amacıyla ek olarak SWOT analizi de yapılmıştır. Araştırma kısmında iki yöntem mevcuttur: nicel ve nitel. Dolayısıyla, Google Anket aracılığıyla yapılan anket Kazakistan'ın farklı şehirlerinde yaşayan vatandaşlar (öğrenci ve hocalar) tarafından cevaplandırılmış 585 anket elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan diğer yöntemi ise yarı yapılandırılmış yüz-yüze görüşmedir. Elde edilen sonuçlara göre, belirlerlenen hipotezlerden: H_2,H_3,H_4,H_5 hipotezleri kabul edilmiştir. Fakat〖 H〗_1 hipotez anlamlı etkileşim göstermediği için kabul edilmemiştir diğerlerinde ise pozitif etki görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, It was searched on“Creation of City Brand in Destination Marketing: a Search of Shymkent”. The first part of this thesis talks about destination marketing; the second section delves on the creation of a city brand where the concept of destination marketing is mentioned. Finally, the third part of this study debunks on the information, research method and data related to the city of Shymkent as the unit of analysis. A general overview of the of the city's previous, present and future plan is afforded by this study. Furthermore, a SWOT analysis on the status of the city of Shymkent was administered and performed to evaluate the status of the city's destination marketing scheme. There are two methods in the research: quantitative and qualitative. Therefore, a questionnaire conducted through Google Survey was filled by citizens (students and teachers) living in different cities of Kazakhstan and 585 questionnaires was obtained. The other method used in the research is a semi-structured face-to-face interview.The results obtained in the five hypotheses: H_2, H_3, H_4, H_5have been accepted. However, the hypothesis H_1 was rejected because it showed no significant interaction,while others had a positive effect.