Periferik intravenöz kanülasyon uygulamasında soğutucu sprey uygulamasının ağrı üzerine etkisi
The effect of cold spray application on the pain in peripheral intravenous cannulation application
  1. Tez No: 626346
  2. Yazar: ŞAKİRE SADAKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servislere başvuran hastaların değerlendirilmesi hastaların triajı ile başlar. Tanı, tedavi ve planlanan girişimler hastanın tıbbi durumuna göre öngörülen süre içerisinde yapılmalıdır. Acil servislerde ilk değerlendirme sonrası hastaların birçoğuna periferik intravenöz kanülasyon (PİK) işlemi uygulanmaktadır. Son zamanlarda hastaların PİK işlemi esnasında ağrı çekmemesi için ilaç dışı yöntemlerin kullanılabilirliği ön plana çıkmaktadır. Fakat araştırılmış yöntemler acil servis pratiklerinde yer bulamamıştır. Çalışmamızın amacı bu işlem sırasında daha pratik olan soğutucu spreyin oluşan ağrıya etkisini incelemektir. Materyal ve metot: Prospektif olarak yapılan araştırmanın örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Araştırma ve Uygulama Hastanesine 29 Aralık 2018-29 Ocak 2019 tarihleri arasında başvuran 205 hastadan oluşturuldu. Veriler 8 soruluk sosyodemografik anket formu, NRS (Sayısal Derecelendirme Ölçeği) ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Background: The evaluation process of the patients that apply to emergency departments begins with the triage of patients. Diagnosis, treatment and planned interventions should be carried out within the prescribed time according to the patient's medical condition. After the first evaluation process in the emergency departments, peripheral intravenous cannulation (PIC) is applied to most of the patients. In recent years, the use of non-drug methods has come to the fore to prevent patients from experiencing pain during PIC procedure. However, the researched methods haven't been able to find a place in the emergency practices. Purpose: The aim of this study is to analyze the effect of the cold spray on the pain during the PIC procedure. Methods: The sample group of this prospective study was composed of 205 patients, who applied to Tokat Gaziosmanpasa Health Research and Application Hospital between the dates of 29th December 2018 and 29th January 2019. The data were collected through the use of the 8-question sociodemographic questionnaire, NRS (Numerical Rating Scale) and Beck Anxiety Scale.