Siyasi öznelerde ideolojik körlüğün etkisi
Ideological blindness effect in political objects
- Tez No: 626383
- Danışmanlar: PROF. DR. ASSİYE AKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Siyasetin öznesi ve aynı zamanda bir sosyal varlık olan insan, dünyayı olduğu gibi saf bir şekilde algılamaz. Hem sosyal çevrenin bir ürünü hem de sahip olduğu yetenek ve kapasite ölçüsünde sosyal fenomenlere yapılandırılmış ön kabuller çerçevesinden bakma eğilimindedir. Diğer bir deyişle, insanların çoğu, gerçekliği bir sis perdesinin arkasından çarpıtılmış bir şekilde algılamaktadırlar. Bu varsayımdan hareketle çalışmada, siyasetin öznelerinin sahip oldukları öznel gerçekliği, neden nesnel gerçeklik gibi (simülasyon) algılamaktadır sorunsalı incelenmiştir. Çalışmada farklı siyasi ideolojilerin siyasal öznelerde (dört farklı siyasi partide) nasıl bir karşılık bulduğu ve ideolojik körleşmenin rasyonel bir fonksiyonu yerine getirip getirmediği analiz edilmiştir. Bu çerçevede, çalışma 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde T.B.M.M.'de grubu bulunan dört siyasi öznenin (CHP, MHP, AK PARTİ, HDP) temelinde yapılmıştır. Bu dört öznenin yürürlükte olan parti programları MAXQDA Nitel Analiz Programından faydalanılarak içerik analizi yapılmıştır. Buna ek olarak iki ayrı soru formuyla toplam 48 kişiyle uygulanan mülakatlar, aynı program kullanılarak içerik analizi ile veriler çözümlenmiştir. Çalışmanın en temel bulguları şunlardır: Bütün siyasi parti üyeleri -kendilerini ve partilerini tanımlama konusunda- ideolojik körleşmenin etkisi altındadırlar. Diğer bir ifadeyle, her siyasi parti üyesi, kendi parti ve partililerine olumlu bir anlam yüklemektedir. Diğer parti üyelerine ise tamamen olumsuz bir anlam yüklemektedir. Ayrıca, dört siyasi partinin üyesi, ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi gerçekliğini, üyesi olduğu siyasi partilerin kanaatleri ve tutumları çerçevesinde yorumlamaktadır. Son olarak da siyasi partilerin programlarında en fazla geçen sosyal devlet algısının siyasi öznelerde somutlaşmadığı ve üzerinde çok fazla düşünmedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The political subject and also the social identity of human kind can not recognise the world as all in purity. They tend to look at social phenomena within the framework of structured presuppositions, both as a product of the social environment and to the extent of their ability and capacity. In other words, most people, perceive reality distorted behind a fog screen. Based on this assumption, the problematic of the subjective reality of the subjects of politics is perceived as objective reality. In this study, it is asserted that how different political ideologies are found in political subjects (four political parties) and that ideological blindness fulfills a rational function. The study found June 7, 2015 in the Grand National Assembly of Turkey group ( T.B.M.M) in the general elections were held with members of four political subjects( CHP,MHP, AK PARTI, HDP) . Content analysis was carried out by using MAXQDA Qualitative Analysis program which is in effect the party programs of these four subjects. In addition, interviews conducted with 48 people in two separate questionnaires, data were analysed with content analysis of using the same program. The main findings of the study as follows: All the political members- in defining themselves and their parties- are under the influence of ideological blindness. In other words, each political party member has a positive meaning to his own party and party members. It imposes a totally negative meaning on the other party members. In addition, the members of the four political parties interpret the economic, social and political reality of the country within the framework of the opinions and attitudes of the political parties to which it is a member. Finally, it was observed that the perception of the social state, which is the most common in the political parties' programs, is not embodied in political subjects and they do not think too much.