Kamuya ait spor tesislerinden faydalanan çocuklara sunulan hizmete dair ebeveynlerinin beklenti ve algıları: Mersin ili örneği
Parents expactations and perceptions of the services provided to children who benefit from public sports facilities: Example of Mersin province
  1. Tez No: 626384
  2. Yazar: EMİNE TOROS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; kamuya ait spor tesislerinden faydalanan çocuklara sunulan hizmete dair ebeveynlerinin beklenti ve algılarını ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, Mersin ili merkez ilçelerde bulunan 13 spor tesisinden spor okulu hizmeti alan çocukların ebeveynlerinden oluşan 466 kadın 358 erkek olmak üzere toplam 824 katılımcı dahil edilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Lam'ın (2000) geliştirdiği ve Gürbüz ve ark., (2005) tarafından Türkçeye uyarlanıp geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan“Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği”(Service Quality Assessment Scale) kullanılmıştır. Mersin merkez ilçelerde bulunan 13 spor tesisinde yapılan spor okulu faaliyetlerinde katılımcılardan elde edilecek verilerin, sayısal değerlerle ifade edilebilmesi için veriler bilgisayar ortamına aktarılarak gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Analiz öncesi örneklem grubu için normallik testi yapılmış olup, Kolmogorov Smirnov testine göre dağılım normal bulunamamıştır. Araştırmada dağılım normal olmadığından elde edilecek verileri çözümlemede aritmetik ortalama X ̅, frekans (f) yanısıra bağımsız ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U, iki bağımlı değişken arasındaki farka bakmak içinse Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda beklenen ve algılanan hizmet kalitesinin ebeveyn cinsiyetine göre değişmediği, Mersin ilinde örneklem grubuna dahil edilen tesislerden 7. Bölge Spor Salonu'ndan faydalanan ebeveynlerin diğer tesislere göre aldıkları hizmetten daha memnun oldukları görülmüştür. Aynı zamanda Tenis Kompleksi, Bocce Sahası, Nevin Yanıt Spor Kompleksi, Servet Tazegül Spor Salonu'nda aldıkları hizmet kalitesinin de beklentilerini karşıladığı söylenebilir. Bunun dışında kalan 500 Kişilik Spor Salonu, Sentetik Futbol Sahası ve Olimpik Yüzme Havuzu'ndan hizmet alan ebeveynlerin personel, oda ve tesis özelliklerinden memnun olmadığı görülmektedir. Yine Cimnastik Salonu ve Eskrim-Boks Salonu'nun personel, program, oda ve tesis özelliklerinin hepsinden memnun olmadığı söylenebilir. Bunların dışında Edip Buran Spor Salonu'nda personel ve oda özelliklerinden, 1000 Kişilik Spor Salonu'nda program özelliğinden ve Mezitli Spor Salonu'nda ise program, oda özelliklerinden memnun olmadıkları görülmüştür. Bu tesislerde kullanıcı memnuniyeti için hizmetlerin iyileştirilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the expectation and perceptions of parents about the services provided to children who benefit from public sports facilities. The sample of the consisted of 824 participants, 446 women and 358 men, parents of children receiving sports school service from 13 sport facilities in the central districts of Mersin. In this study, the data collection tool and the scale of evalvating your services whose validity and reliability study was conducted by Gürbüz and his friends developed in 2000 and adaptal to Turkish were used. In order to Express the data to be datained from the participants in the sport school activities carried out in 13 Ford service centers in the central districts of Mersin, the data were transferied to the computer and the necessary statistical analyzes were performed. The normality test was performed fort he sample group before the analysis and the distribution was not normal according to Kolmogorov Smirnov test. Since the distribution is not normal in the research, the arithmetic mean ((X) ̅), frequency (f), will be used to analyze the data to be obtained. Independent binary comparisons Mann Whitney-U, to look at the difference between two dependent variables Wilcoxon signed rank test was used. According to the results of the research, the expected and perceived service quality did not change according to gender, it was seen that the parents who benefited from the Seventh Regional Sports Hall of the facilities included in the sample group in Mersin were more satisfied with the service they receivedthan the other facilities. It can also be said that the quality of service they receive at the Tenis Complex, Bocce Court, Nevin Yanıt Sport Complexes, Servet Tazegül Gym, also meets the expectations. Apart from this, it is seen that the parents whotake service from the Gymnasium Synthetic Football Field and Olympic Swimming Pool with the capacity of 500 People are not satisfied with the staff, room and facilities. It can also be said that the Gymnasium and Extreme-Boxing room are not satisfied with all of the satff, room and radio features. Apart from these, it is seen that they are not satisfied with the staff and room features in Edip Burhan Gym, program feature in 1000 person gym and program in Mezitli gym. It can be said that services should be improvea for user satisfaction in these facilities.