Tanrı'nın önbilgisi ve özgür irade probleminde Harry Gordon Frankfurt yaklaşımı
In Harry Gordon Frankfurt's approach the problem of god's foreknowledge and free will
- Tez No: 626385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİKRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hangi koşullar altında insanların sorumlu olduğu etiğin önemli bir sorusudur. Kişinin alternatifleri olduğu takdirde özgür iradeye sahip olacağına dair genel bir inanç vardır. Bu prensibe“alternatif olasılıklar prensibi”denir. Bu inançtan çıkan sonuç şudur: Ahlaki sorumluluğu gerektiren özgürlük determinizm ya da Tanrı'nın varlığı ile uyumsuz olmalıdır. Harry Frankfurt, alternatif olasılıklar prensibini reddeder; kişiyi yaptığının aksini yapma şansı olmasa da yaptığından dolayı sorumlu tutar. Bu sebeple irade özgürlüğü determinizm gerçeği ile uyumludur. Ona göre kişinin önünde tek gerçek seçenek vardır ve kişi bu seçeneği seçtiği takdirde özgür iradeye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In which conditions are people responsible for what they do is an important question of philosophy. There is a common belief that one has a free will if he/she has alternatives. This principle is called“The Principle of Alternative Possibilities”. Because of this belief, it is considered that the freedom required for moral responsibility must be incompatible with determinism or the existence of God. Harry Frankfurt rejects“The Principle of Alternative Possibilities”; he claims that one is responsible for his/her behaviours even if he lacks freedom of choices. That is why the freedom of will is compatible with the truth of determinism. According to him one has only one choice and he/she can have free will if he/she chooses this true alternative.