Sığır karaciğeri mitokandrisinden karbonik anhidraz va enziminin saflaştırılması, karekterizasyonu ve bazı maddelerle inhibisyon çalışması
Purification, characterization and determination of inhibition with some compounds of bovine liver mitecondrial carbonic anhydrase 5a enzyme
- Tez No: 626392
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Karbonik anhidraz (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzimi, hemen hemen tüm canlılarda CO2'in hidratlanarak HCO3- ve H+'ya dönüşümünü tersinir olarak katalizleyen çok önemli bir enzimdir. Bu çalışmada, sığır karaciğer karbonik anhidraz enziminin saflaştırılması için yeni sentezlenen benzilselüloz-sülfanilamid afinite jeli kullanıldı. Çalışmanın ikinci kısmında bazı anyonların (F-, Cl-, NO3- ve NO2-) saflaştırılan ve karakterizasyonu yapılan bu CA enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu doğal hidroksilli maddeler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The carbonic anhydrase (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzyme is a very important enzyme that reversibly catalyzes the conversion of HCO3- and H+ to hydration of CO2 in almost all living organisms. In this study, a newly synthesized benzylcellulose-sulfanilamide affinity gel was used for the purification of the bovine liver carbonic anhydrase enzyme. In the second part of the study, the inhibitory effects of some anions (F-, Cl-, NO3- ve NO2-) on the purified and characterized CA enzyme were investigated. For this purpose, IC50 values were calculated for these natural hydroxylic substances which have an inhibitory effect on enzyme activities.