Kentsel yerleşimlerde permakültür tasarım potansiyeli: Burdur Karamanlı örneği
Permaculture design potantial in the urban settlement: Burdur Karamanlı example
  1. Tez No: 626420
  2. Yazar: YAĞMUR ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağırlıklı olarak kırsal olan Karamanlı ilçesinde permakültür ekseninde yapılabilecek potansiyel tasarımları ortaya koyarak; gıda üretimi, toprak kullanımı, su tutma, hayvan ve evsel atıkların değerlendirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımı konularında öneriler sunmaktır. Doğal sistemleri örnek alan bir tasarım bilimi olan permakültür, günümüz kentlerinin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi için son derece değerlidir. Bu bağlamda, permakültür kavramına ilişkin kapsamlı bir literatür taraması yapıldıktan sonra permakültür anlayışını hayata geçirmiş olan örnek kentler incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında yerleşim yerine yönelik olarak çeşitli analiz çalışmaları yapılmış ve tespitlerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, yürürlükteki imar planı kararları doğrultusunda Karamanlı'da uygulanabilecek öneri permakültür tasarımları ortaya konulmuştur. Bu kapsamda ilk olarak, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek amacı ile içerisinde; seralar, atölyeler, kompost tesisi ve yerel ürün pazarı olan bir“eko-yerleşke kurma'' önerisi getirilmiştir. Daha sonraki uygulama olarak, permakültürün en önemli kavramlarından olan ”zon-mıntıka" kavramı, kentin yürürlükteki imar planına uyarlanmıştır. Buna göre, 0.zon olarak konut alanları, 1.zon olarak sosyal tesis bahçeleri ve parklar, 2.zon olarak ulaşım bağlantıları, 3.zon olarak tarım alanları, 4.zon olarak sanayi alanları ve 5.zon olarak da orman alanları belirlenmiştir. Konut alanlarında kompost kutuları veya yığınları hazırlama, çatılara güneş panelleri yerleştirme, çatıdan su toplama veya yağmur bahçesi kurma, park ve bahçelerde malçlama, kompost kullanımı, gıda ormanı ve biyolojik göletler, yeşil yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve yağmur hendekleri oluşturma, tarım alanlarında doğrudan ekim, doğal gübre kullanımı ve rüzgar perdesi uygulaması, sanayi alanlarında geri dönüşüm ve rehabilitasyon, orman alanlarında biyoçeşitliliği koruma gibi permakültür uygulamaları yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the potential designs that can be made on the permaculture axis in the Karamanlı district, which is predominantly rural; to suggestions on on food production, soil use, water retention, evaluation of animal and domestic waste and efficient energy use. Permaculture, a design science that takes the natural systems as a model, is extremely valuable for the sustainable development of today's cities. In this context, after a comprehensive literature review on permaculture concept, sample cities which have realized permaculture have been examined. In the application part of the study, various analysis studies have been made for the settlement and determinations have been made. As a result of the study, permaculture designs that can be applied in Karamanlı have been put forward in accordance with the current zoning plan decisions. In this context, firstly, in order to ensure the efficient use of resources and to mobilize the local potential; an“eco-campus establishment”with greenhouses, workshops, compost plant and local product market has been proposed. As a further practice, the concept of 'zone' ın, which is one of the most important concepts of permaculture, has been adapted to the current zoning plan of the city. According to this, housing areas as 0th zone, social facility gardens and parks as 1th zone, transportation connections as 2th zone, agricultural areas as 3th zone, industrial areas as 4th zone and forest areas as 5th zone has been determined. Preparing compost boxes or stacks in the residential areas, installing solar panels on the roofs, collecting water from the roof and building a rain garden; mulching, composting, food forest and biological ponds in park-gardens; green walking paths, bicycle paths and rain ditches in transport links; direct sowing, wind curtain and use of natural fertilizers in agricultural areas; recycling and rehabilitation in industrial areas; biodiversity conservation in forest areas and similar permaculture applications have been suggested.