Sıvasız tuğla dolgu duvarlar için eşdeğer diyagonal çubuk genişliğinin belirlenmesi
Determination of equivalent diagonal strut width for non-plastered brick infill walls
- Tez No: 626425
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Betonarme çerçeveli yapılarda bölme duvar şeklinde uygulanan tuğla dolguların yapısal analizleri aşamasında taşıyıcı eleman şeklinde ele alınmamaktadır. Yapılan deneysel çalışmaların ve geçirdiğimiz depremlerin sonuçları yorumlandığında, tuğla dolguların bulundukları yapılara, başta dayanım ve rijitlik olmak üzere birçok yönden desteğinin olduğu görülmüştür. Yatay yük tesirindeki dolgu duvarların adeta bir basınç çubuğu şeklinde davranıp, üzerine etki eden yükleri diyagonal (köşegen) doğrultuda aktarması; dolgu duvarların analizlerde diyagonal basınç çubuğu olarak modellenmesi ile anlamlı hale gelmiştir. Diyagonal basınç çubuğu genişliğinin belirlenmesine yönelik birçok kuramsal çalışma bulunmaktadır. Fakat yapılmış çalışmalar incelendiğinde, dolgu duvarların yük aktarımına nasıl bir katkı koyduğu yönünde kapsamlı ve etkili bir deneysel çalışmaların olmadığı fark edilmiştir. Deneysel kısımdaki bu eksikliğe katkı koymak amacıyla tam ve farklı bant genişliklerine sahip diyagonal tuğla duvarlar oluşturulup; diyagonal tuğla duvarların deney sonucunda elde edilen dayanımları, tam duvarların deneyleri sonucunda elde edilen dayanımlar ile kıyaslanmıştır. Deneyler; ½ ölçekli olacak şekilde, sekiz farklı tipte ve üçer tekrarlar ile tasarlanmış toplam yirmi dört tuğla dolgu duvarın; dört köşesinden mafsallanmış, rijit çelik bir çerçeve içerisine yerleştirilmesi kaydıyla, tek düze yatay yükler etkisi altında yapılmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde, diyagonal basınç çubuğu genişliğinin duvar köşegen uzunluğunun 1/3'üne yaklaşma eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In reinforced concrete buildings, brick walls applied in the form of separated walls are considered as carrier elements in structural analyses. When previous studies and the effects of the earthquakes are examined, it is seen that the brick filled walls provide many benefits such as strength and rigidity to the structures where they are present. The fact that filled walls behave like a diagonal compression strut and transmit the force applied on them in diagonal axes when put under horizontal force lead the modelling of filled wall as diagonal compression struts in the analyses. Although there have been many theoretical studies aiming at determining the width of diagonal compression struts, no comprehensive experimental study has ever been conducted to discover how they contribute to force transmission. In order to partly fill this knowledge gap, whole brick walls and diagonal brick walls with different band width were built and observed strengths of the diagonal walls were compared to those of the whole walls. The experiments were conducted at 1/2 scale by using a total of 24 brick walls of 8 different types each having 3 replicates which were hinged in four corners and exposed to uniform horizontal forces. The results of the experiments indicate that diagonal compression strut width tends to approximate 1/3 of the diagonal length of the walls.