Sigara içen ve içmeyen hastalarda gömülü mandibular üçüncü molar cerrahisinde uygulanan PRF'in ağrı, trismus, ödem üzerine etkisi
The effect of PRF on pain, trismus, edema in impacted mandibular third molar surgery in smoking and non-smoker patients
- Tez No: 626426
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER FUNDA TUĞCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmada, sigara içmeyen ve içen hastalarda mandibuler üçüncü molar cerrahisinde diş çekimi sonrası sokete uygulanan PRF'in postoperatif dönemde görülen ağrı, ödem, trismus üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Pell-Gregory sınıflamasına göre bilateral sınıf 1 pozisyon C ve Parant sınıflamasına göre sınıf 2 zorluk derecesine sahip alt yirmi yaş dişine sahip 15 sigara içen ve 15 sigara içmeyen hastadaplanlanmıştır. Hastaların alt gömülü yirmi yaş dişlerinin çekimleri arasında en az 2 hafta bırakılmış ve çekim soketinden birine PRF yerleştirilmiştir. İşlem sonrası ağrı, post operatif 1.,2.,3., ve 7.günlerde 10 cm'lik VAS skalası değerlendirilmiştir. Post operatif ödem değerlendirilmesi çeşitli anatomik noktalar arası mesafelerin pre operatif ve post operatif 1., 2., 3., ve 7 günlerde ölçülmesi ile yapılmıştır. İşlem sonrası meydana gelen trismus, pre operatif ve post operatif 1., 2., 3., ve 7. günlerde keser dişlerin insizal kenarları arasındaki mesafe cetvel ile ölçülerek değerlendirilmiştir. Sonuçların istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapılmıştır. Bulgular: Sigara içen hastalarda olduğu gibi sigara içmeyen hastalarda da post operatif ağrı, ödem, trsimus ve ağrı kesici kullanımı üzerinde PRF pre operatif ve post operatif ölçümlerde istatistiksel bir fark oluşturmamıştır. PRF kullanılmayan hastalarda ağrı, ödem, trismus ve ağrı kesici kullanımında sigara içen ve içmeyen hastaların pre operatif ve post operatif ölçünleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde PRF kullanılan sigara içen ve içmeyen hastalarda pre operatif ve post operatif ölçümler arasında ağrı, ödem, trismus ve ağrı kesici kullanımı sayısında istatistiksel bir fark görülmemiştir. Sonuç: Sonuçlarımız, sigara içen ve içmeyen grupların her ikisinde de PRF'in postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca PRF konulan ve konulmayan hastalarda sigaranın postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farkının olmadığını göstermiştir. Konuyla ilgili daha detaylı sonuçların ortaya konulması için, geniş hasta gruplarında daha fazla çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This prospective study is aimed to investigate the effect of PRF, placed in empty socket after mandibular third molar surgery, on post-operative pain, edema and trismus for smoking and non-smoking patients. Materials and Methods: Our study was performed on 15 smoking and 15 non-smoking patients, whom have mandibular third teeth with bilateral class 1 level C impaction according to Pell-Gregory classification and class 2 difficulty according to Parant classification. Patients had at least two weeks between lower third molar teeth extractions and after the initial operation, PRF was placed in one of the empty sockets. Post-operative pain was evaluated according to 10 cm VAS scale at 1st, 2nd, 3rd and 7th day after the extraction. In order to evaluate post-operative edema, distance between various anatomical points were measured pre-operatively and at the 1st, 2nd, 3rd and 7th day after operation. Similarly, trismus evaluation was performed by comparing distance between incisal edges of incisor teeth for pre-operation and 1st, 2nd, 3rd and 7th day after operation. The results were analyzed with IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA). Results: The effect of PRF on post-operative pain, edema, trismus and painkiller usage was not statistically significant amoung smoking patients as well as non-smoking patients for when pre-operative and post-operative measurements were compared. For patients who were not given PRF, there was not a statistically significant difference between the pre-operative and post-operative measurements of smoking and non-smoking patients in terms of pain, edema, trismus and painkiller usage. Similarly, for patients who were given PRF, there was not a statistically significant difference between the pre-operative and post-operative measurements of smoking and non-smoking patients in terms of pain, edema, trismus and painkiller usage. Conclusion: Our results showed PRF application did not have statistical significance on post-operative pain, edema and trismus for both smoking and non-smoking patients. Moreover, for patients who were given PRF application as well as patients whom were not given PRF application, smoking did not have statistical significance on post-operative pain, edema and trismus. Further studies with larger patient groups are needed to provide detailed results.