Acil servise inme semptomları ile başvuran hastalarda reperfüzyon tedavisi öncesi ve sonrasında optik sinir kılıf çapının değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve sheath diameter before and after reperfusion treatment in patients presenting to the emergency department with stroke symptoms
- Tez No: 626428
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut inme vakalarında optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) incelenerek trombolitik tedaviye bağlı intrakraniyal kanama gelişimi ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Araştırmaya 1 Eylül 2019-29 Şubat 2020 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne inme semptomları ile başvuran 73 hasta dahil edildi. Hastalara ilk değerlendirme sonrasında yatak başı transorbital ultrasonografi (USG) yöntemi ile OSKÇ ölçümü yapıldı. İskemik inme grubunda intravenöz (iv) trombolitik verilen hastalarda infüzyon sonrası 4. , 8. ve 24. saatte OSKÇ ölçümü yapıldı. Reperfüzyon tedavisi almayan iskemik inme hastalarına 4. ve 8.saatte OSKÇ ölçümü yapıldı. Verilerin istatistiksel analizinin yapılmasında SPSS 23 programı kullanıldı. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p 0,05). Sonuç: Çalışmamızda hemorajik ve iskemik inme ayırımında OSKÇ değerleri anlamlı olarak bulunmuştur ve hemorajik inme olanlarda daha yüksek olarak ölçülmüştür. Yine elde ettiğimiz verilere göre başvuru anında ölçülen yüksek NIHSS skoru ve düşük ASPECT skoru, trombolitik verilen hastalarda artmış intrakraniyal kanama riski ile ilişkilendirilebilir. Çalışmamızda inme semptomları ile başvuran hastalarda başvuru anında bakılan OSKÇ değeri ile kanama gelişimi arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: In our study, optic nerve sheath diameter (ONSD) in acute stroke cases, and its relationship with the development of intracranial hemorrhage due to thrombolytic therapy was investigated. Method: 73 patients who applied to the KTU Medical Faculty Emergency Department between 1 September 2019 and 29 February 2020 with the symptoms of stroke were included in the study. After the first evaluation, ONSD measurements were made with bedside transorbital ultrasonography (USG) method. ONSD was measured at the 4th, 8th, and 24th hours after infusion in patients given intravenous (iv) thrombolytic therapy in the ischemic stroke group. ONSD measurement was performed in patients with ischemic stroke who did not receive reperfusion treatment at 4 and 8 hours. SPSS 23 program was used for statistical analysis of the data. The statistical significance level was accepted as p 0.05). Conclusions: In our study, ONSD values were found to be significantly differentiated between hemorrhagic and ischemic stroke, and they were measured higher in those with hemorrhagic stroke. Again, according to the data we obtained, high NIHSS score and low ASPECT score measured at the time of admission may be associated with an increased risk of intracranial bleeding in patients given thrombolytic. In our study, no significant correlation was found between the ONSD value at the time of admission and the development of bleeding in patients presenting with stroke symptoms.