Fizik tedavi uygulanan lomber disk hernili hastalarda kayropraktik tedavinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of chiropractic treatment in patients with lomber disc hernia to whom physical therapy are applied
  1. Tez No: 626432
  2. Yazar: YAKUP GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
alışmanın amacı, kronik lomber disk herni tanısı konulmuş hastalarda kayropraktik tedavinin etkinliğini araştırmaktır. Lomber disk hernisi tanısı konulmuş olan, 18-60 yaş arası 40 kişi çalışmaya gönüllü olarak dahil edildi. Olgular manuel lomber manipulasyon (MLM) (n=20, 10 kadın, 10 erkek) ve Fizik Tedavi (FT) (n=20, 12 kadın, 8 erkek) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Uygulamaların öncesinde VAS ile ağrı seviyesi, SF-36 ile yaşam kalitesi, Oswestry bel ağrı skalası, Pittsburgh skalası ile uyku kalitesi incelenerek belirlendi. Bir gruba MLM ile FT (3 hafta, haftada bir, toplam 3 uygulama MLM ve toplamda 10 seans FT), diğer gruba sadece FT uygulandı (3 hafta, toplam 10 seans) Her iki gruba da haftanın her günü, günde 3 defa, 12 tekrarlı yapılmak kaydıyla ev egzersizleri verilerek detaylarıyla anlatıldı ve uygulamaları istenildi. VAS, SF36, Oswestry ve Pittsburgh parametreleri 3. uygulamaların sonrasında yeniden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of chiropractic treatment in patients with chronic lumbar disc herniation. Forty people aged between 18 and 60 years who were diagnosed as lumbar disc herniation were included in the study voluntarily. The cases were divided into two groups as manual lumbar manipulation (MLM) (n=20, 10 female, 10 male) and physical therapy (FT) (n=20, 12 female, 8 male). Prior to the application, pain level with VAS, quality of life with SF-36, Oswestry waist pain scale, and the sleep quality with Pittsburgh scale were determined by examining. One group received MLM and FT (3 weeks, once a week, a total of 3 applications MLM and 10 sessions FT total) and the other group only received FT (3 weeks, total 10 sessions). Both groups were given home exercises every day of the week, 3 times a day, 12 repetitions, explained their details and asked to apply themselves. The VAS, SF36, Oswestry and Pittsburgh parameters were reevaluated after the 3rd applications.