Alışveriş merkezlerinde kullanılan enerji sistemlerinin enerji etüd raporunun hazırlanması ve güneş enerjisi ile enerji tasarrufu sağlanması; Rings avm örneği
Preparation of energy survey report of energy systems used in shopping malls and energy saving with solar energy; Rings avm example
  1. Tez No: 626433
  2. Yazar: SEYFETTİN CAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde bulunan RİNGS Alışveriş Merkezi'nde kullanılan cihazların tükettikleri enerji miktarları incelenerek enerji tasarruf potansiyellerinin tespiti yapılması amaçlanmıştır. Elektrik tüketimi yapan tüm cihazlar detaylı ölçüm, gözlem ve hesaplamalarla incelenmiştir. Tesiste yaz döneminde soğutma görevini gören cihazlar ve kış döneminde ise yapının ısıtılmasını sağlayan cihazlar ve diğer tüketim elemanları (pompalar, klima santralleri, aydınlatma, vb.) detaylıca incelenerek durumları analiz edilmiştir. Kazanlarda verim artışını sağlayabilmek amacıyla yanma ayarlarının kontrol edilmesi ve O₂ (%) değerlerinin 1-4,5 aralığına ve baca gazı sıcaklığı 120°C ile 130°C arasına getirilmesi önerilirken, soğutma kulesi fanları frekans inventörü ile çalıştırıldığından enerji veriminin maksimum seviyede olduğu saptanmıştır. Klima santralleri enerji verimliliği açısından gerekli önlemler alınarak donatılmıştır. Tesisin elektrik motorlarının alt yapısı iyi olarak değerlendirilmiştir. Mevcut aydınlatmaların yerine kullanabilecek olan yeni nesil enerji tasarruflu aydınlatmalar kullanıldığında yıllık yaklaşık %63 oranında ve 252.388 kW enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğu saptanmıştır. Tesisin çatısında bulunan ve güneş ışınlarını doğrudan alan bölgenin tamamını kullanacak şekilde 720 adet Axitec marka AC-375MH/144S 375 Wp kapasiteli paneller tasarlanmıştır. Tasarımda, PVSyst programı ile 330.200 Kw, Pysol programı ile 373.580 kW ve ortalama 351.890 Kw'lık yıllık elektrik üretimi yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the energy saving potentials of the devices used in the Rings Shopping Center in Sancaktepe district of Istanbul, by examining the energy consumption. All devices that consume electricity were examined with detailed measurements, observations and calculations. The devices that serve as cooling in the summer period, and the devices and other consumption elements (pumps, air handling units, lighting, etc.) that provide heating of the building in the winter period are analyzed in detail and analyzed their situation. While it is recommended to control the combustion settings and bring the O2 (%) values to the range of 1-4.5 and the flue gas temperature to 120-130 ° C in order to increase the efficiency in the boilers, it has been determined that the energy efficiency is at the maximum level since the cooling tower fans are operated with a frequency inverter. air handling units are equipped with necessary precautions in terms of energy efficiency. The infrastructure of the electric motors of the facility has been evaluated as good. It is determined that it is possible to save 252.388 kW of energy annually at an annual rate of 63% when using new generation energy-saving lighting that can replace existing lighting. Panel Axitec brand AC-375MH / 144S model 375 Wp capacity panels are designed to use the entire region on the roof of the facility and that receives direct sunlight. In the design, it was determined that 368,440 Kw, 330,200 Kw with PVSyst program, 373,580 kW with Pysol program and an average of 357,407 Kw annual electricity generation.