Uluslararası sendikal örgütlerin ulusal sendikalara etkisi: Türkiye'de taşımacılık işkolu örneği
The effects of international trade union organizations on national unions: The case of transport sector in Turkey
- Tez No: 626431
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU UÇKAN HEKİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Farklı disiplinler çerçevesinde çeşitli şekillerde açıklanan küreselleşme, etkileri göz önüne alındığında üzerinde net olarak tanımı yapılamamış bir kavramdır. Ekonomik alanda sermayenin yayılmacılığını içeren küreselleşme süreci, altyapı-üstyapı ilişkisi çerçevesinde sosyal, kültürel, siyasal alanların restorasyonuyla tamamlanmaktadır. Küreselleşmenin emeğe yansımaları ise özü itibariyle güvencesiz istihdamın yaygınlaşması ve sendikal örgütlenmeye yönelik saldırılar biçiminde görülmektedir. Neoliberal iktisat anlayışıyla şekillenen yeni dünya düzeninde, işçi sınıfının tepkisel olarak küresel sendikal örgütler çatısı altında birleşme gereksinimi birçok çalışmada dile getirilmektedir. Uluslararası sendikacılığa ilişkin Marksist ve yeni enternasyonalist söylem doğrultusundaki emeğin küreselleşmesi düşüncesinin dışında, sendikal emperyalizm veya işçi aristokrasisi gibi farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Kurulan uluslararası örgütler; hükümetlerle, uluslararası kuruluşlarla ve küresel sermayeyle ilişkilerine ve gösterdiği faaliyetlere göre bu yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu çalışmada uluslararası sendikal örgütlerin tarihçelerinden, varlığını sürdüren örgütlerin faaliyetlerine dek literatür taramasına dayalı olarak açıklamalarda bulunulmaktadır. Küreselleşme sürecinde önemi artan çokuluslu şirketlerde Küresel Sendika Federasyonları'nın küresel çerçeve sözleşme ve küresel endüstriyel eylem gibi faaliyetlerle ulusal sendikaların örgütlenmesine yönelik etkileri üzerinde durulmaktadır. Uluslararası sendikal örgütlerin ulusal sendikalara etkisi ve karşılıklı ilişkilerin değerlendirilmesi ampirik araştırmaya dayanmaktadır. Araştırmada küreselleşme sürecinde stratejik öneme sahip olan taşımacılık işkolunda Türkiye'de faaliyet gösteren sendikalar ile Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ve Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu arasındaki ilişkiler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization is defined in various ways within the framework of different disciplines. If considering the effects of globalization, it is a concept that has not been agreed on. The globalization is the spread of capital in the economic sphere. It has completed with the restoration of social, cultural, and politic is In the framework of the infrastructure-superstructure relationship. Globalization has adverse effects on labor as precarious Works and union organizing problems. Many types of research have shown that the working class has a working class have organized under the international union organizes reactively in the new world order shaped by neoliberal economics. Since the First International that was established after Marx and Engels' calling for the unification for all country workers in the 19th century, all of the established international trade unions until the 21st century, they have been shown as the globalization of labor. There are different approaches to international trade unionism as trade union imperialism or labor aristocracy, outside the globalization of labor. Established international organizations; It is evaluated within the framework of these approaches according to the relations with the governments, international organizations, and global capital and the activities it shows. In this study, histories and activities of international trade unions are evaluated based on literature. In multinational corporations that are important in the process of globalization, the effects of the Global Union Federations on the organization of national trade unions through international framework agreements and global industrial action activities are emphasized. The evaluation of the impact of international trade union organizations on national trade unions and mutual relations are based on empirical research. In the research, it is discussed relations between the trade unions of the transport sector in Turkey, International Transport Workers' Federation, and Europe Transport Workers' Federation, because transport sector has strategic importance in the globalization.