Fibromiyalji sendromlu hastalarda auriküler vagus sinir uyarımının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of auricular vagus nerve stimulation on pain and life quality in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 626436
  2. Yazar: NAZLI REZAN KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı; Fibromiyalji sendromlu hastalarda egzersiz tedavisine ek olarak uygulanan auriküler vagus sinir uyarımının ağrı ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla, ACR 2010 tanı kriterlerine göre FMS tanısı konan, 18-50 yaş arası, 60 kadın hasta rastgele yöntemle 30'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. 1. gruba 20 seans ev programı şeklinde egzersiz tedavisi, 2. gruba 20 seans ev programı şeklinde egzersiz tedavisine ek olarak 20 seans auriküler vagus sinir stimülasyonu uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve sonrası; ağrı açısından Vizüel Analog Skalası (VAS), depresyon açısından Beck Depresyon Ölçeği, anksiyete açısından Beck Anksiyete Ölçeği, fonksiyonel değerlendirme açısından FIQ ve yaşam kalitesi açısından SF-36 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; to evaluate the effects of auricular vagus nerve stimulation on pain and quality of life in addition to exercise therapy in patients with fibromyalgia syndrome. For this purpose, 60 female patients aged between 18 and 50 years who were diagnosed as FMS according to ACR 2010 diagnostic criteria were randomly divided into 2 groups. The first group included 20 sessions of home exercise training, and the second group received 20 sessions of home therapy program and 20 sessions of auricular vagus nerve stimulation. Before and after treatment; Visual Analog Scale (VAS) in terms of pain, Beck Depression Inventory in terms of depression, Beck Anxiety Inventory in terms of anxiety, FIQ in terms of functional evaluation and SF-36 in terms of quality of life were evaluated.