Hanehalkı elektrik enerjisi tasarrufunun uyarılmasında dürtme tekniklerinin kullanımı: Ankara örneği
Use of nudge techniques to stimulate household elecetricity conservation: Ankara case
- Tez No: 626437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yerleşik iktisadın rasyonalite varsayımına karşın, davranışsal iktisatta yaşanan gelişmeler, bireylerin kararlarında her zaman rasyonel olmadıklarını göstermiştir. Rasyonaliteden sapmalar, enerji tüketimi açısından da optimumdan uzaklaşmayı beraberinde getirmektedir. İklim değişimi ve fosil yakıt noksanlığı, enerji tasarrufuna yönelik politikalarda artışa sebep olmuştur. Thaler ve Sunstein'in literatüre kazandırmış olduğu dürtme kavramı yardımıyla oluşturulan politikalar ve tasarlanan uygulamalar gelecek vadetmektedir.Tez kapsamında, dürtme yöntemleri ile hanehalkıelektrik tüketimi arasındaki ilişkiyi nedensel boyutta ölçebilmek için Ankara'da bir alan deneyi gerçekleştirilmiştir. 94 haneyi kapsayan deney, 12hafta sürmüştür. Deneye dahil olan 94 hane rasgele üç gruba bölünmüş, bunlardan birikontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney süresince hanelerin elektik tüketim miktarları, elektrik sayaçları üzerinden her hafta kayıt altına alınmıştır. Deney grubu olarak belirlenen hanelerin posta kutularına geribildirim ve sosyal norm mesajı içeren elektrik tüketim raporları haftalık olarak bırakılmıştır. Raporun etkisi OLS kullanılarak hem standart bir model ile hem de Difference-in-Differencesmodeli ileanaliz edilmiştir.Deney sonucunda,dürtme mesajlarının hanehalkı elektrik tüketimini uyardığı ancak bu uyarımın artış yönünde bir etki yarattığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulguya, deney gruplarına tasarrufa yönelik yararlı bilgilerin verilmemesinin sebep olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the mainstream economics' rationality assumption, progress in behavioral economics have shown that individuals are not always rational in their decisions. Deviations from the rationality bring about separation from the optimum in terms of energyconsumption. Climate change and lack of fossil fuel have led to an increase in energy saving policies. The policies and designed practices created with the help of the nudge concept that Thaler and Sunstein bring to the literature are promising. Within the scope of the thesis, a field test was conducted in Ankara to measure the relationship between nudge methods and household electricity consumption in a causal dimension. The experiment covering 94 residences, lasted 12weeks. 94 residences were randomlydivided into three groups, one of which was determined as the control group. Electricity consumption of residences was recorded every week during the experiment through electricity meters. The electricity consumption reports containing feedback and socialnorm messages were put in residence mailboxes on weekly basis. The effect of the report was analyzed with both a standard model and Difference-in-Differences model using OLS. As a result of the experiment, it was found that the nudge messages stimulated household electricity consumption but this stimulation had an increasing effect. It has been found that this finding may be caused by not giving useful information about conservation to the experimental groups.