Hanehalkı elektrik tüketim davranışlarında dürtmelerin etkisinin meta analizi ile değerlendirilmesi: Kocaeli örneği
Assessment of the impact of nudges on household electricity consumption behavior by meta analysis: The case of Kocaeli
- Tez No: 737841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Konut elektrik tüketiminin toplam tüketim içindeki hızlı artışı, enerji kaynaklarının tükenmesi konusunda büyük bir endişeye yol açmıştır ve bu nedenle enerji verimliliği standartlarının düzenlenmesinin, ulusal seviyelerde enerji politikası için etkili bir araç olduğuna inanılmaktadır. Bu kapsamda, konutlarda akıllı ölçüm ve enerji geribildirimi, enerji tüketimini azaltmaya ve sürdürülebilir bir toplum oluşturmaya yönelik olarak dünya çapında dikkatleri üzerine çekmiştir. Elektrik ölçümü, yerleşim bölgelerinde güç tüketimini azaltmanın bir yolu olarak küresel ilgi görmüş ve birçok teorik çalışma kişiselleştirilmiş bilginin önemini ortaya koymuştur. Ancak yapılan araştırmalar ev yaşam tarzına odaklanan çok az geribildirim gösterimi olduğunu göstermektedir. Halbuki, haneleri elektrik tüketimini azaltmaya teşvik etmek, giderek daha esnek bir elektrik talebi yaratmanın bir aracı olarak kullanılmalıdır. Bu nedenle bu çalışmada ilk olarak, konutlarda elektrik tüketimini azaltmaya yönelik incelenen çalışmalara ilişkin genel etkinin ortaya konması için bir meta analizi yapılmıştır. Literatürde incelenen çalışmalar, parasal, bilgilendirici ve davranışsal teşviklerin tüketim üzerinde %6,4 ile %7,4 arasında bir etki doğurabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada 43 çalışmaya ilişkin 95.841 hane verileri kullanılarak bir meta analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, kişisel geribildirim ve parasal bilgilerin tüketimi azaltmada gerçek zamanlı geribildirim ve parasal teşviklerden daha etkili olduğunu göstermektedir. Akabinde, literatüre katkı sağlaması amacı ile Kocaeli'nde belirlenen 63 hane üzerinde deneysel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 1 kontrol grubu ve 2 deney grubundan oluşmaktadır. Deney sonuçları; deney gruplarının kontrol grubuna göre daha az tükettiğini ve kişisel geribildirimin sosyal geribildirime nazaran tüketim üzerinde %5 daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in residential electricity consumption in total consumption has led to a great concern about the depletion of energy resources and therefore the regulation of energy efficiency standards is believed to be an effective tool for energy policy. In this context smart metering and energy feedback in residences has attracted worldwide attention to reduce energy consumption and create a sustainable society. Smart metering and energy feedback in residences has attracted worldwide attention for reducing energy consumption and building a sustainable society. Electricity metering has attracted global attention as a way to reduce power consumption in residential areas, and many theoretical studies have demonstrated the importance of personalized information. Many research shows that there are very few feedback displays that focus on home lifestyle. However, encouraging households to reduce their electricity consumption should be used as a means of creating an increasingly flexible electricity demand. For this reason, in this study, firstly, a meta- analysis was conducted to reveal the overall effect of the studies examined to reduce electricity consumption in residences. Studies examined in the literature have shown that monetary, informative and behavioral incentives can have an effect between 6.4% and 7.4% on consumption. In this study, a meta-analysis was conducted using data from 95,841 households from 43 studies. The results show that personal feedback and monetary information are more effective in reducing consumption than real-time feedback and monetary incentives. Subsequently, an experimental research was carried out on 63 households in Kocaeli with the aim of contributing to the literature. The research consists of 1 control group and 2 experimental groups. Experiment results; showed that the experimental groups consumed less than the control group and that personal feedback was 5% more effective on consumption than social feedback.