Endüstriyel tesislerde aktif harmonik filtre uygulaması ile elektrik güç kalitesinin düzenlenmesi
Increasing the electrical power quality in industrial facilites by active harmonic filter application
  1. Tez No: 626469
  2. Yazar: ETHEM ORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; elektrik şebekesinde doğrusal olmayan karakteristikteki sistem bileşenlerinin meydana getirdiği enerji kalitesizliği problemi olan harmoniklerin, aktif harmonik filtreler ile sönümlenerek güç sistemi kalitesinin artırılıp, elektrik enerjisinin daha güvenli ve verimli kullanılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda; enerji yoğun bir endüstriyel tesisin enerji güç kalitesi, enerji analizörü ile analiz edilmiştir. Sonrasında işletmedeki enerji kalite problemlerini gidermek için, bir Aktif Harmonik Filtre çözümü önerilmiştir. Web tabanlı PQF-Size yazılımı ile ABB PQFI-M45 Aktif Harmonik Filtre sisteminin benzetim çalışması yapılmıştır. Benzetim çalışmasının sonuçlarına göre; ilgili işletmenin harmonik problemlerinin ortadan kaldırıldığı sonucuna varılmıştır. Böylece, işletmenin enerji kalitesinde iyileştirme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide the usage of electricity in much more safe and efficient way by using active harmonic filters which reduce the harmful effects of harmonic distortions by usage of the system equipment with nonlineer characteristics. In this respect; in a facility which has a big energy consumption density, analysis of the energy quality has been done. After that; to eliminate the energy quality problems in that facility, an Active Harmonic Filter solution was suggested. With web-based PQF-Size software, ABB PQFI-M45 Active Harmonic Filter system was simulated. According to the simulation results, it was concluded that harmonic problems in the relevant factory were eliminated. Thus, an improvement in the energy quality of the facility was observed.