Suni diş materyallerinin aşınma potansiyellerinin in-vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the wear potential of artificial denture tooth materials
  1. Tez No: 626468
  2. Yazar: SILA YELEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde, hareketli protezlerde kullanılan suni dişlerdeki aşınmalar, vertikal boyut kaybı, okluzal düzensizlikler, kas aktivitesinde ve estetik görünümde bozulmalar, çiğneme etkinliğinde azalma gibi birçok klinik soruna yol açmaktadır. Bu nedenle hareketli protezlerde kullanılan suni dişlerin materyal seçimi çok önemlidir. Araştırmada izosit ve NHK suni diş materyalinin, izosit, NHK ve porselen antagonistlere karşı aşınma potansiyallerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada örnekler kendi içinde aynı şekil ve boyutta anatomik suni dişlerden seçilmiştir. Her bir grup çiğneme simülatöründe 600.000 çiğneme siklusuyla yüklenmiştir. Suni dişlerin aşınmadan önce ve sonraki görüntüleri 3D lazer tarama cihazı ile ölçüldükten sonra iki görüntü arasındaki volümetrik fark, çakıştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Aşınma sonuçları 2 Yönlü Faktöriyel Varyans Analizi (ANOVA) tekniği ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Antagonist materyaller arasında; porselen en yüksek aşınma değerlerine (izosit için; 462,85 mm3 ve NHK için; 479,33 mm3) neden olmuştur (p0,05). Benzer (izosit-izosit; 199,08 mm3 ve NHK-NHK; 197,09 mm3) kombinasyonların oluşturulduğu gruplardaki aşınma değerleri; farklı (izosit- NHK; 222,41 mm3, NHK- izosit; 217,94 mm3) kombinasyonlardakine göre daha düşük gibi görünse de (izosit-izosit; 199,08 mm3, NHK-NHK; 197,09 mm3); farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır (p>0,05). NHK veya izosit materyalinin birbirlerine üstünlüğü olmamakla birlikte, karşıt çenede porselen bulunduğunda; suni dişlerin aşınma potansiyalleri olumsuz yönde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The wear resistance is one of the most important physical properties of artificial teeth used in removable dentures. Excessive wear might cause loss of vertical dimension of occlusion, loss of masticatory efficiency and fatigue of masticatory muscles. Therefore, the choice of material for artificial teeth used in removable prostheses is a very important parameter. The purpose of this study was to evaluate the wear resistance of two various (isosit and nanohybrid composite resin) artificial teeth after simulated mastication against different antagonists materials (isosit, nanohybrid composite and porcelain). In this study, the samples were selected from the same shape and size of anatomical artificial teeth. Each group was loaded for 600,000 cycles in a mastication simulator. Wear resistance was analyzed by measuring volume substance lost, determined with a laser scanner. Data were statistically analyzed by using 2-way ANOVA. Among the antagonist materials; porcelain caused the highest mean abrasion values (p0,05). There was no statistically significant difference between the wear values of groups with similar (isosit- isosit; 199,08 mm3, NHC-NHC; 197,09 mm3) and different ( isosit-NHC; 222,41 mm3, NHC-isosit; 217,94 mm3) combinations. Although NHC or isosit material has no superiority to each other, when porcelain in opposite jaw; wear potentials of artificial teeth may adversely affected.