Kıbrıs'ta politikkırım
Politicide in Cyprus
- Tez No: 963614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Soykırım Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Kıbrıs'ın Yunanistan'a katılmasını amaçlayan Enosis ideolojisine karşı politik muhalefet oluşturan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara yönelik, 1960-1974 yılları arasında uygulanan sistematik şiddeti, politikkırım kavramı üzerinden incelemektedir. Osmanlı (1571-1878) ve İngiliz (1878-1960) yönetimleri döneminde Kıbrıs'ta oluşan toplumsal gerilimler, 1960'larda Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde Enosis ideolojisinin körüklediği çatışmalara zemin hazırlamıştır. Barbara Harff ve Ted Robert Gurr'un, bir gruba mensup kişilerin siyasi duruşları nedeniyle katledilmesi şeklinde tanımladığı politikkırım kavramı ve teorilerinden yararlanılarak, Enosis karşıtlığının etnik ve ideolojik ayrım gözetmeksizin sistematik şiddetin temel nedeni olduğu analiz edilmiştir. Akritas Planı ve köy baskınlarıyla başlayan süreçte, 1963 Kanlı Noel olaylarından 1974'teki Volkan Planı, EOKA/EOKA-B Rum terör örgütü saldırıları ile Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarına kadar yaklaşık 2.500 Kıbrıslı Türk öldürülmüş, 30.000 kişi mülteci durumuna düşmüştür. Aynı dönemde, Rum toplumu içinde Enosis karşıtları ve ılımlı kesimler de, EOKA/EOKA-B Rum terör örgütünün saldırılarıyla ve 1974'te Kıbrıs'ta Yunan Darbesi'yle ideolojik temizlik amacıyla hedef alınmıştır. Dönemin resmî belgeleri, Birleşmiş Milletler raporları ve akademik kaynaklardan toplanan veriler analiz edilerek, politikkırımın Kıbrıs'taki toplumsal ve siyasi etkileri ortaya konmuştur. Analiz sonucunda, Rum- Yunan ikilisi tarafından Enosis karşıtlığına yönelik planlanan politikkırımın sistematik bir şekilde uygulandığı, Türk ve Rum topluluklarını sistematik şekilde hedef aldığı ve adanın bölünmüşlüğünü kalıcılaştırdığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın, Kıbrıs'taki politikkırımın anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the systematic violence applied between 1960 and 1974 against Turks and Greeks who formed political opposition to the Enosis ideology, which aimed at uniting Cyprus with Greece, through the concept of politicide. The societal tensions that emerged during the Ottoman (1571–1878) and British (1878– 1960) administrations in Cyprus laid the groundwork for the conflicts fueled by the Enosis ideology during the Republic of Cyprus period in the 1960s. Drawing on the concept and theories of politicide, defined by Barbara Harff and Ted Robert Gurr as the killing of individuals belonging to a group due to their political stance, it is analyzed that opposition to Enosis was the primary cause of systematic violence, regardless of ethnic or ideological distinctions. Starting with the Akritas Plan and village raids, the process—spanning from the 1963 Bloody Christmas events to the 1974 Volkan Plan, EOKA and EOKA-B Greek terrorist organization attacks, and the Muratağa, Sandallar, and Atlılar massacres—resulted in the deaths of approximately 2,500 Turkish Cypriots and the displacement of 30,000 people as refugees. During the same period, within the Greek community, opponents of Enosis and moderate groups were targeted by EOKA-B terrorist attacks and the 1974 Greek coup in Cyprus for ideological purging. The societal and political impacts of politicide in Cyprus are revealed by analyzing data collected from official documents of the period, United Nations reports and academic sources. The analysis concludes that the politicide planned by the Greek-Cypriot duo against Enosis opponents was systematically implemented, causing deep trauma in both Turkish and Greek communities and cementing the island's division. It is believed that this study will contribute to a better understanding of politicide in Cyprus.