APF jelı̇n farklı bulk-fı̇ll kompozı̇t materyallerı̇n yüzey pürüzlülüğüne etkı̇sı̇
Effect of different bulk-fill composite materials on surface roughness of APF gel
  1. Tez No: 626476
  2. Yazar: AHMET ORHUN KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda APF jelin 4 farklı bulkfill kompozit ve 1 adet konvansiyonel kompozitin yüzey pürüzlülüğüne etkisi incelenmiştir. Çalışmamızda 4 farklı bulkfill kompozit (3M ESPE, St.paul,USA), X-tra fil (VOCO, Cuxhaven, GERMANY), Admira Fusion X-tra(VOCO, Cuxhaven, GERMANY), Grandio So X-tra (VOCO, Cuxhaven, GERMANY) ve 1 adet konvansiyonel kompozit (Kuraray, Okayama, JAPAN) kullanılmış, her kompozitten bir grup hazırlanacak şekilde 5 grup kompozit disk örnek hazırlanmıştır. Profilometre cihazı(Mahr M2 Profilometer Mahr GmbH, Göttingen, GERMANY) ile yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Bu ölçümlerde her bir örnek için 3 farklı noktadan 3 adet yüzey pürüzlülüğü ölçümü alınmış ve bu 3 ölçümün ortalaması kaydedilmiştir. Örneklerin ışıklanan yüzeylerine flor jel(Sultan Topex Topikal A.P.F. Jel, %1.23 APF, Englewood, USA) 30 dakika uygulanmıştır. Kompozit disklerin üzerindeki flor jel 30 saniye distile suda temizlenmiş, 2 dakika ultrasonik temizleyici (Sultan Pro-Sonic 600, Englewood , USA) cihazda bekletilmiştir. Her bir örnek için 3 farklı noktadan 3 adet yüzey pürüzlülüğü ölçümü alınmış ve bu 3 ölçümün ortalaması kaydedilmiştir. Çalışmamızda disk ile bitim yapıldıktan sonra ilk yüzey pürüzlüğü ölçümleri yapıldığında bütün gruplar arasında yüzey pürüzlüğü açısından anlamlı bir fark bulunmaktadır. Yüzey pürüzlüğüne etki mekanizması esas olarak florun hidrojenle reaksiyonu sonucu açığa çıkan hidroflorik asit olduğu düşünüldüğü için nötral flor jeller yada flor cila kullanılması yüzey pürüzlülüğüne etksisi açısından daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir. Daha önce profilometre ile yapılan bir çalışmada, doldurucuların 1 mikrondan daha küçük olması durumunda, yüzey pürüzlülüğündeki değişikliklerin belirgin bir şekilde tespit edilemediği bildirilmiştir. Bu yüzden gelecek çalışmaların yapılmasında Atomic Force Microscopy kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of APF gel on 4 different bulk fill composite and 1 conventional composite surface roughness was investigated. In our study, 4 different of bulkfill composites (3M ESPE, St.paul, USA), X-tra fil (VOCO, Cuxhaven, GERMANY), Admira Fusion X-tra (VOCO, Cuxhaven, GERMANY), Grandio So X-tra (VOCO, Cuxhaven , GERMANY) and 1 conventional composite (Kuraray, Okayama, JAPAN) were used and 5 groups of composite disc samples were prepared to prepare a group from each composite. The surface roughness was measured by the profilometer device (Mahr M2 Profilometer Mahr GmbH, Göttingen, Germany). In these measurements, 3 surface roughness measurements were taken from 3 different points for each sample and the average of these 3 measurements were recorded. Fluorinated gel (Sultan Topex Topical A.P.F. Gel, 1.23% APF, Englewood, USA) was applied to the lighted surfaces of the samples for 30 minutes. The fluoride gel on the composite discs was cleaned in distilled water for 30 seconds, the ultrasonic cleaner (Sultan Pro-Sonic 600, Englewood, USA) was kept in the device for 2 minutes. For each sample, 3 surface roughness measurements were taken from 3 different points and the mean of these 3 measurements were recorded. In our study, when the surface roughness measurements were made after disc discontinuation, there was a significant difference between all groups in terms of surface roughness. Since the mechanism of action to surface roughness is thought to be hydrofluoric acid which is mainly due to the reaction of fluorine with hydrogen, it is thought that the use of neutral fluoride gels or fluoride lacquer will be more healthier for surface roughness. In a previous study with a profilometer, it was reported that changes in surface roughness could not be clearly detected if the fillers were smaller than 1 micron. Therefore, it is recommended to use Atomic Force Microscopy for future studies.