Evlilik doyumu ile ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between marriage satisfaction and parenting attitudes
  1. Tez No: 626477
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKDAĞ ATABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bireylerin evlilik doyumuyla, ebeveyn olarak çocuklarına karşı göstermiş oldukları ilişki tutumlarını karşılaştırarak aile işlevleri arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Elde edilen bulgularla literatürdeki mevcut çalışmalara destek sunmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde çalışmaya konu olan problem durumu açıklanmış, hipotezler belirtildikten sonra araştırmanın amacı, araştırmanın önemi ve gerekçesi, araştırmanın sayıltıları, araştırmanın sınırlılıkları ve araştırmanın temel kavramlarının tanımları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise evlilik, aile, evlilik doyumu ve evlilik doyumunun kuramsal çerçevesine, ebeveynlik kavramı ve ebeveynlik tutumları son olarak da ebeveyn tutumunu etkileyen etmenlere yer verilmiş. Çalışmanın üçüncü bölümünde“Yöntem”den bahsedilmiştir. Araştırmanın modeli tanıtılarak, uygulamanın nerede yapıldığı, verilerin nasıl toplandığı, veri toplama araçlarının içeriğinin ne olduğu, toplanan verilerin nasıl analiz edildiğine ilişkin bilgiler verilmiş, çalışmada elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde bulgulara yer verilmiş, araştırma bulguları literatür eşliğinde tartışılmış ve sonuçlarla ilişkili olarak önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde yaşayan evli ve çocuk sahibi bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan bireylere sırasıyla Sosyo demografik veri formu, Aile yaşam doyum ölçeği, Aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutum ölçeği, Aile değerlendirme ölçeği uygulanmış ve elde edilen veriler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to investigate the links between family functions by comparing the individuals' marital satisfaction and their relationship attitudes towards their children as parents. The findings are aimed to support the current studies in the literature. In the first part of the study, the problem case which is the subject of the study is explained and after the hypotheses are mentioned, the aim of the research, the importance and the reason of the research, the assumptions of the research, the limitations of the research and the definitions of the basic concepts of the research are explained. In the second part, marriage, family, marriage satisfaction and the theoretical framework of marriage satisfaction, the concept of parenting and parenting attitudes, and finally the factors affecting parental attitude are given. In the third part of the study,“Method”is mentioned. By introducing the model of the research, information was given about where the application was made, how the data was collected, the content of the data collection tools, how the collected data were analyzed and the results obtained in the study were analyzed. In the fourth part of the study,“Findings”were included, the findings of the research were discussed with the literature and recommendations were made in relation to the results. The sample of the study consists of the individuals married and having children, living in Bursa. Socio-demographic data form, family life satisfaction scale, family life and child rearing attitude scale, family evaluation scale were applied to the participants and the evaluations were made on the data obtained.