İlköğretim ikinci kademe demokrasi eğitimi ve ilköğretim ikinci kademe öğretmen ve öğrencilerinin demokratik tutum ve davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Democracy education at second step of primary education the study of democratic manners and behaviours of teachers and students at second step of primary school
- Tez No: 62650
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma,“İlköğretim İkinci Kademe Öğretmen ve Öğrencilerinin Demokratik Tutum ve Davranışlarının Karşılaştırmalı olarak İncelenmesi”amacı ile yapılmıştır. Bu genel amacın yanısıra ilköğretim ikinci kademe programında de mokrasi eğitiminin yeri problem bölümünde tartışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili oluşturmuştur. Ankara merkez ilköğretim okulları arasında örnekleme ile 14 ilköğretim okulu tespit edilerek, bu ilköğretim okullarının 8. sınıf Öğrencileri ile ikinci kademede görevli öğretmenleri araştırma kapsamına almıştır. Araştırma kapsamına alman okullarda görevli öğretmenlerin tamamına, öğrencilerin ise bir kısmına anket uygulanmıştır. Hazırlanan anketler, 224 öğretme ne ve 318 Öğrenciye uygulanmıştır. Öğretmenlere uygulanan anketlerin 189'u (%84), öğrencilere uygulanan anketlerin 292'si (%91) olmak üzere toplam 481 an ket geri dönmüştür. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla öğretmen ve öğrenciler için ayrı ayrı demokratik tutum ölçeği ve demokratik davranış ölçeği kullanılmıştır. Tutum ölçeğinde“Thurston'un Eşit Görülen Aralıklar Ölçeği”nden, davranış ölçeğinde ise“Likert Toplanmış Değerler Tekniği”nden yararlanılmıştır. Öğretmenlere uygulanan tutum ölçeği 20 maddeden, davranış ölçeği 13 maddeden oluşmuştur. Öğrencilere uygulanan tutum ölçeği ise 16 maddeden, davranış ölçeği de 20 maddeden oluşmuştur. Anket ile toplanan verilerin çözümlemesi bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler frekans, yüzde ve aritmetik ortalama teknikleri ile betimlenmiş, kimi değişikliklere göre ölçümleri arasındaki farkın anlamlılığını saptamak için“t”testi uygulanmıştır. Bu analiz çerçevesinde işlenen veriler, araştırmanın amaçlan doğrultusun da karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. 70
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the purpose to“investigate the democratical attitudes and behaviors of teachers and students in the second echelon of primary education, comparatively”. Along with this general purpose, the place of democracy training in the second echelon program of the primary eduation, has been discussed in the Problem section. The location of this survey has been Ankara Province. By sampling, 14 primary schools have been established among the primary schools in the center of Ankara, and 8th grade students and teachers working in the second echelon of these schools have been taken into the scope of this survey. A questionnaire has been applied to some of the students and whole of the teachers working in the schools that are taken into the scope of this survey. The questionnaire prepared has been applied to 224 teachers and 318 students. from the questionnaire applied to teachers, 189 (84 %), and from the questionnaire applied to students, 292 (91 %), a total of 481 questionnaire were returned. In order to collect the data in the survey, a separate democratical attitude scale and democratical behavior scale have been used for the teachers and the students. Advantage has been taken from“Thurston's ranges that seem equal scale”for attitude scale, and“Likert's collected values Technique”for behavior scale. The attitude scale applied to teachers consisted of 20 articles and the behavior scale consisted of 13 articles. The attitude scale applied to students consisted of 16 articles and the behavior scale consisted of 20 articles. The analysis of the data collected by questionnaire, have been realized by a computer media using SPSS statistical package program. The data obtained have been described by frequency, percentage and arithmetical average techniques, in order to determine the significance between the measurements according to some changes,“t”test has been implemented. The data processed within the framework of this analysis, have been compared and discussed in the direction of the purposes of the survey. 75