Gülten Dayıoğlu'nun çocuk romanları
Child novels of Gülten Dayıoğlu
  1. Tez No: 62651
  2. Yazar: KEMAL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
özet Bu doktora tezi inceleme modelinde betimsel bir araştırmadır. Giriş bölümünü de içeren birinci bölümde Türk edebiyatındaki çocuk romanlarının tarihsel gelişimi ele alınmıştır.ikinci bölümde yöntemle ilgili bilgiler verilmiş, üçüncü bölümde Gül ten Dayıoğlu'nun yaşamöyküsü, yapıtları ve çocuk edebiyatı üzerine düşünceleri yer almıştır. Tezimizin konusu olan Gülten Dayıoğlu'nun 9-14 yaş grubunu hedef alarak yazdığı on üç roman 4. bölümde incelenmiştir. Yazarın bu gruptaki bütün romanları eğitim, sanat ve dil özellikleriyle incelenmiş, anadili öğretimine katkıları araştırılmıştır. Ayrıca bu yapıtlar sanat özellikleri açısından değerlendirilirken, yer yer başka yazarların yapıtlarıyla karşılaştırılarak, Dayıoğlu' nun geniş edebiyat mozayiği içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Gülten Dayıoğlu, ilk yapıtlarında görülen melodram özelliklerden daha sonraki yapıtlarında tamamiyle uzaklaşarak, gerçekçi konulara, başta kırsal kesim insanları olmak üzere yoksul insanların dünyasına yönelmiştir. Bunları izleyen bilim kurgu türündeki yapıtlarında daha evrensel sorunlara, bütün insanlığı ilgilendiren, dünyamızı tehdit eden sorunlara yönelmiştir. Bu nedenle onun kahramanları arasında yerli tipler olduğu kadar, yabancı kahramanlar da vardır. Dil olarak yalın bir anlatımı yeğlemiş, uzun cümlelerden kaçınmıştır. Çoğu yazar gibi Türkçenin kimi inceliklerinin, kimi özelliklerinin yazdıkça ayrımına varmıştır.Giderek romanlarında cümle çeşitliliğinin artması bunu göstermektedir.Daha ilk yapıtlarında fark edilen öz Türkçe yazma konusundaki titizliği her yapıtında artarak sürmüştür. Gülten Dayıoğlu anlattığı kişilerin ya da çevrelerin dilinden yazı diline sözcük, deyim vb. olmak üzere yeni öğeler katmış, yazı dilinin zenginleşmesinde katkısı olmuş bir yazardır. Onun çocuk okuru, nasıl bir Türkçeyle yüz yüze getirdiği araştırmamızda önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This doctoral thesis is a descriptive study whose main concern is the analysis of Gülten Dayıoğlu's thirteen novels. The introductory chapter presents the historical development of children's novels in Turkish Literature. The second chapter provides information on the methodology used in this research. The third chapter presents the biography and works of Gülten Dayıoğlu and her thoughts on children's literature. In the fourth chapter, thirteen novels by Gülten Dayıoğlu are analyzed. These novels, whose analysis constitutes the body of this research, address children who belong to the 9-14 age span. In this research, all the works of the author which are considered in this group are analyzed in terms of educational, artistic and linguistic perspectives. Furthermore, their contribution to the teaching of native language is examined. In addition, while these works are evaluated in terms of their artistic value, they are compared with the works by other authors. By means of these comparisons, we attempted to determine the place of Dayıoğlu in the broad literary mosaic. Gülten Dayıoğlu moved away from features of melodrama common in her early works and developed a tendency towards realistic elements. For instance, she elaborated on people from rural areas, working on the world of those in poverty in her later works. In her science fiction novels, which follow the aforementioned works, she tended towards more universal problems concerning the whole mankind and the problems which threaten our world. For this reason, among her characters are foreign heroes as well as native heroes. Gülten Dayıoğlu prefers a plain narration and avoids long sentences. Like most authors, she has gradually become aware of some narrative and discoursal features of Turkish language in time. The gradual increase in the types of sentences used in her novels clearly shows this. She has always been keen on using pure Turkish. Gülten Dayıoğlu is a novelist who has taken new elements such as words, idioms, etc. from the language used by people in real life who have become the characters in her novels, and has brought them to the written language, thus contributing to the enrichment of the language. This research fully examines the kind of Turkish the child reader experiments with while reading her novels.