Endometrozis hastalarında evrelere göre galektin 3 seviyelerinin incelenmesi
Examination of galectin - 3 levels in patients with endometrosis according to stages
- Tez No: 626513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN HEPOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endometriozis, endometrial bez ve stromanın uterus dışında bulunması olup, benign, kronik inflamatuar, östrojen bağımlı ve insidansı yüksek bir hastalıktır. Genellikle genetik, çevresel, immünolojik, anjiyojenik ve endokrin süreçleri içerdiği düşünülmektedir. Galektin-3 vücutta yaygın olarak dağılır, ancak ekspresyon düzeyi organlar arasında değişir. Galektin-3, hücre büyümesi, farklılaşma, apoptoz, hücre adezyonu, anjiyogenez, inflamasyon, fibrogenez ve tümör ilerlemesi dahil olmak üzere birçok fizyolojik ve patolojik süreçte temel rol oynayan çok işlevli bir proteindir. Omurgalılarda bulunan galektinler, sitoplazmada ve çekirdekte, hücre yüzeyinde ve hücre dışı alanda bulunur.Hücre içi etkilerinin aksine galektin-3-hensin etkileşimi, metabolik asidoz sırasında renal adaptasyon için gerekli olduğu düşünülen hensin oligomerizasyonunu destekler. Hücre dışı galektin-3 ekspresyonu, organ fibrozu, tümör gelişimi ve ilerlemesi, nöral dejenerasyon, ateroskleroz, diyabet ve kalp yetersizliği gibi bazı insan hastalıklarında artmıştır. Endometriozis hastaların evrelerinde serum galaktin-3 ekspresyon seviyelerinin araştırılarak invazif olmayan tanısal biyobelirteç olarak potansiyel güçlerini Galektin-3 ekspresyon değişimleri RT-PCR yöntemiyle ortaya koymak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is the presence of endometrial gland and stroma outside the uterus and is a benign, chronic inflammatory, estrogen-dependent disease with a high incidence. It is generally thought to involve genetic, environmental, immunological, angiogenic and endocrine processes. Galectin-3 is widely distributed in the body, but the level of expression varies between organs. Galectin-3 is a multifunctional protein that plays a key role in many physiological and pathological processes including cell growth, differentiation, apoptosis, cell adhesion, angiogenesis, inflammation, fibrogenesis and tumor progression. Galectins in vertebrates are found in the cytoplasm and in the nucleus, on the cell surface and in the extracellular domain. In contrast to intracellular effects, galectin-3-hensin interaction supports the oligomerization of hensin, which is thought to be necessary for renal adaptation during metabolic acidosis. Extracellular galectin-3 expression is increased in some human diseases such as organ fibrosis, tumor development and progression, neural degeneration, atherosclerosis, diabetes and heart failure. The aim of this study is to investigate the potential levels of galactin-3 expression in the stage of endometriosis patients and to demonstrate their potential strength as a non-invasive diagnostic biomarker by means of RT-PCR.