Kalsine dolomitin propiyonik asitte çözünme kinetiğinin incelenmesi
Investigation Of Kinetics Of Dissolution Of Calcined Dolomite In Propionic Acid
- Tez No: 626514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, kalsine edilmiş dolomit cevherinin propiyonik asit çözeltilerindeki çözünme kinetiği incelenmiştir. Bu incelemeler için propiyonik asit derişimi, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı, tanecik boyutu ve sıcaklık parametre olarak seçilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda reaksiyonun birinci mertebe yalancı homojen reaksiyon modeline uygun olabileceği görülmüş, istatistiksel yöntemler ve grafiksel veriler kullanılarak reaksiyonun birinci mertebe yalancı homojen reaksiyon model eşitliğine uyduğu ispatlanmıştır ve reaksiyonun hızının karıştırma hızı, katı/sıvı oranı ve tanecik boyutuyla ters oranlı olduğu görülmüştür. Reaksiyonun aktivasyon enerjisi (EA) 21,316 kJ.mol-1 ve Arrhenius sabiti (A) 4.10-4 olarak bulunmuştur. Belirlenen kinetik modelle birlikte, gıda sektöründe E282 koda sahip, koruyucu olarak, özellikle ekmek ve diğer unlu mamullerde küf, mantar ve diğer organizmaların gelişip çoğalmasını önlemek için kullanılan kalsiyum propiyonatın dolomit cevherinden elde edilmesinin ilk aşaması olan propiyonik asit çözeltilerindeki çözünme kinetiği incelenerek çözünme için uygun şartlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the dissolution kinetics of calcined dolomite ore was investigated in propionic acid solutions. For this investigation; propionic acid concentration, solid-liquid ratio, stirring speed, particle size and reaction temperature were chosen as parameters. As a result of the experiments, it was observed that it conforms to the first order pseudo homogeneous reaction model. Statistical methods and graphical data were used to confirm that reaction kinetics was to fit first order pseudo homogeneous reaction model equation. The rate of reaction was found to be inversely correlated to stirring speed, solid-liquid ratio and particle size. The activation energy (EA) of the reaction was found to be 21.316 kJ.mol-1 and Arrhenius constant (A) of the reaction was found to be 4.10-4. With the determination of the kinetic model, the dissolution kinetics of propionic acid solutions was investigated and optimum conditions for dissolution were determined. Dissolution process is the first step of obtaining calcium propionate from dolomite ore. Propionic acid is widely used in the food manufacturing and also known as E282. It is frequently used to prevent the growth of molds, fungi and other organisms, especially in bread and other bakery products.