Public acceptability of carbon tax
Karbon vergisinin toplumda kabul edilebilirliği
  1. Tez No: 626517
  2. Yazar: FEHİME DİKMENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE UYDURANOĞLU ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; karbon salınımının azaltılmasında kullanılan mali araçlardan biri olan karbon vergisinin toplum tarafından kabul edilebilirliğini etkileyen etmenleri ortaya koymaktır. Bu çalışmada iklim değişikliğine neden olan etkenler, uluslararası girişimler, karbon fiyatlama mekanizmaları ve ülke bazında karbon vergisi uygulamalarının üzerinde durulmuş, karbon vergisinin toplum tarafından kabul edilebilirliğini olumsuz yönde etkileyen rekabet ve gelir dağılımı üzerindeki etkisi, kamuoyu güvensizliği ve vergi algısı gibi etmenler incelenmiştir. Tez çalışmasının sonucunda, karbon vergisinin rekabet üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu görülmüş, bunun sebebi verginin nihai fiyat üzerindeki etkisinin düşük olması ile açıklanmıştır. Benzer şekilde, karbon vergisi geliri mevcut vergi oranlarını düşürmek için kullanılabileceğinden ve düşük gelirliler için karbon vergisi muafiyetleri tanımlanabileceğinden, karbon vergisinin gelir dağılımı üzerindeki etkisi toplumda kabul edilebilirliği açısından çok etkili olmadığı kanaatine varılmıştır. Ancak, kamu güvensizliği ve vergi algısı, verginin toplumda kabul edilebilirliği açısından daha önemli belirleyicilerdir. Toplumun devletin niyetine olan şüphesi, siyasi meşruiyetin azalmasına neden olan yolsuzluk ve verimsizlik algısı, toplum güvensizliğinin temel nedenleridir. Ayrıca, karbon vergisi algısının 'davranış değişikliği açısından verimsiz', 'bir tür ceza', 'tüketim ve satın alma gücünde azalma', 'seçim özgürlüğünde kısıtlama' olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç bölümü, vergi gelirlerini tahsis etmek, verginin gelir dağılımı üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak için vergi gelirlerini kullanmak ve karbon vergisini belediye seviyesinde uygulamak gibi karbon vergisinin toplumda kabul edilebilirliğini artırmak için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to identify factors affecting the public acceptability of carbon tax, which is one of the financial instruments used for emission reduction. In this study, the factors that cause climate change, international efforts, carbon pricing mechanisms and carbon tax best practices on country basis are discussed. The factors such as impact of carbon tax on competitiveness, distributional concerns, public distrust and perception of the carbon tax that negatively affect the acceptability of carbon tax by the public are examined. The effect of carbon tax on competition is insignificant because tax effect on final price is minor. Similarly, the impact of carbon tax on income distribution is found not influential on public acceptability since tax revenues can be used to reduce the rates of existing taxes and tax exemptions can be defined for low-income households. However, public distrust and tax perception are the more important determinants of public acceptability. Public skepticism on government intention, the perceived corruption and inefficiency leading to decrease in political legitimacy are main drivers for public distrust. Also, the perception of carbon tax is concluded to be 'inefficient in terms of changing behavior', 'a type of penalty', 'a decrease in consumption and purchasing power', 'a restriction on the freedom of choice'. The conclusion section provides recommendations to increase public acceptability such as earmarking tax revenues, using revenues for limiting its negative impact on income distribution and applying tax at municipal level.