Mevsimlik gezici tarım işçilerinin kamu hizmetlerinden yararlanması üzerine bir değerlendirme: Kırşehir ili örneği
An evaluation on seasonal mobile agricultural workers' utilization of public services: The case of Kırşehir province
- Tez No: 626518
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kapitalizmin gelişmeye başladığı 18. yüzyıldan bu yana, tarımın yapısal dönüşüm süreçleri, mülksüzleşen köylülüğü piyasa gereklerine ve sermayeye tabi hale getirmiştir. Bu çalışma temel olarak hem dünya hem de Türkiye tarım politikaları bağlamında küçük köylülüğün mevsimlik tarım işçisine dönüşme sürecini ele almaktadır. 2018 yılı temmuz ayında Kırşehir ilinin Boztepe ilçesi kırsalında 118 mevsimlik tarım işçisiyle saha çalışması yapılmıştır. Mikro bir perspektiften, Boztepe özelinde, Türkiye tarımının yoğun emek süreçlerinde yer alan mevsimlik tarım işçilerinin çoğunun devletle yurttaşlık bağı dışında pek bir hukuki bağı olmadığı görülmektedir. Bu çalışma, Boztepe kırsalında yapılan saha çalışmasından elde edilen bulgular ışığında, sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı bir grup olan mevsimlik tarım işçilerinin aldıkları/alamadıkları kamu hizmetlerinden faydalanma düzeyini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The structural transformation processes of agriculture have made the dispossessed peasantry subject to market requirements and capital since the 18th century, when the capitalism began to develop. Basically, this study deals with how the small peasantry transforms into seasonal mobile agricultural workers in terms of both agrarian policies in the world and Turkish politics on agrarian economics. The field work was carried out with 118 seasonal agricultural workers in Boztepe district of Kırşehir province in July 2018. From micro perspective, specific to Boztepe, it seems that most of seasonal agricultural workers, who take part in labour intensive process of agriculture, have no other legal connection with the state except a compact of citizenship. In the light of the field survey data acquired from Boztepe' s rural area, this study aims to examine the level of use of public services received / not received by seasonal agricultural workers, a group of socio-economically disadvantaged people exposed to poor living conditions in their working area.