Depressive symptoms and negative emotions in Turkish children: Relationship with the experience of residential mobility
Türk çocuklarında depresyon belirtileri ve olumsuz duygular: Taşınma deneyimi ile ilişkiler
  1. Tez No: 626520
  2. Yazar: SAİME ECE AŞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÖÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmalar taşınmanın yaşam değiştiren bir olay olarak çocuklardaki depresyonla olan anlamlı ilişkisini ortaya çıkarmıştır. Depresyon, çocuk ve ergenlerin duygusal, bilişsel ve davranışsal işleyişini önemli ölçüde kısıtlar. Çocukluktaki olumsuz etkileri göz önüne alınarak, depresyon ve etiyolojisi zihinsel sağlık literatüründeki ampirik ve teorik dikkatleri üzerine oldukça çekmiştir. Bu çalışma taşınmanın Türk çocukları üzerindeki etkisini görmeyi amaçlamaktadır. Mevcut çalışma çocuklardaki depresyon belirtileri ve duygu değerliği arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkideki taşınmanın rolünü incelemektedir. İstanbul'un düşük sosyo-ekonomik durumu ile tanımlanabilecek bir bölgesinde öğrenci olan 8 ve 14 yaş arasındaki toplam 233 çocuk bu çalışmaya katılmıştır ve bu çalışmanın verileri çocukların yaşam olayları üzerine yapılan bir araştırma projesinden sağlanmıştır. Katılımcıların depresyon belirtilerini ölçmek için Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği – 2 kullanılmıştır. Katılımcıların duygu değerlik skorlarının ölçümü için ise yeni geliştirilen bir yarı-projektif ölçek olan Çocukların Yaşam Değişimleri Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerin sonuçları depresyon belirtilerinin ve olumsuz duyguların anlamlı olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak taşınmanın her hangi bir etkisi görülmemiştir. İleri analiz sonuçları evde yaşayan aile bireyi sayısının çocuklardaki depresyon belirtileri ile anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Çocukların Yaşam Değişimleri Ölçeği için ön bulgular sunmaktadır ve bu sonuçlar var olan depresyon ve taşınma literatüründeki diğer bulguların ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Residential mobility, as one of the major life changing events, has been reported to be negatively linked with childhood depression. Depression significantly impairs emotional, cognitive and behavioral functioning of children and adolescents. Considering its adverse effect in childhood, depression and its etiology have attracted considerable empirical and theoretical interest in the mental health literature. The purpose of this study was to examine the effect of residential mobility on Turkish children. In this research, the association between depressive symptoms and emotion valence in children and adolescents, and the role of residential mobility in this relationship were investigated. The data came from a larger research project on children's life events, and 233 students, aged between 8 and 14, who were living in a low SES district of Istanbul, were examined. The Children's Depression Inventory – 2 was used in order to assess depressive symptoms in children. A newly developing semi-projective measure called 'The Children's Life Changes Scale' was employed to examine emotion valence scores. The results of the statistical analyses indicated that depressive symptoms and negative emotions are significantly correlated. However, no effect of residential mobility was found. Exploratory analyses showed that number of family members living in the home is also significantly related to children's depressive symptoms. These results provided preliminary findings for the Children's Life Changes Scale and the findings were discussed in the light of existing depression and mobility literature.