Investigation of the effect of adapted DBT skills training on parental burnout, mental health, emotion regulation, and mother-child relationship with working mothers who have a children aged 3 to 6
8 haftalık adapte edilmiş DDT beceri eğitiminin 3-6 yaş arası çocuk sahibi çalışan annelerde ebeveyn tükenmişliğine, ruh sağlığına, duygu düzenleme ve anne çocuk ilişkisine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 758933
  2. Yazar: BENGÜ KOVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELTEM BUDAK ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı adapte edilmiş 8 haftalık diyalektik davranış terapisi (DDT) beceri eğitiminin sağlıklı bir Türk çalışan anne örneklemindeki ebeveyn tükenmişliğine, mental sağlık semptomlarına, duygu düzenleme ve annenin hem kendi hem de çocuğunun olumsuz duygularına olan kabulüne ve anne-çocuk ilişkisine etkinliğini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi, 17 katılımcı beceri eğitiminin verildiği deney grubuna ve 17 katılımcı tedavisiz kontrol grubuna dahil olmak üzere, yaşları 25 ile 45 arasında değişen (Ort. = 37) toplam 34 katılımcıdan oluşmaktadır. Program sonunda deney grubundaki katılımcıların verdikleri yazılı cevapların niteliksel analizi ile eğitimin faydalılık derecesi ve katılımcıların beceri kazanımına etkisi niteksel analiz ile değerlendirilmiştir. Ölçüm araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi, Depresyon, Stress ve Anksiyete Ölçeği, Ebeveyn-Çocuk Duygu Düzenleme Ölçeği ve Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği kullanılmıştır. Ebeveyn-Çocuk Duygu Düzenleme Ölçeği'nde Anne-babanın çocuğun ve kendi duygularını kabul etmesi alt boyutu ve Anne-Çocuk İlişkisi Ölçeği'nde olumluluk alt boyutu ölçüm aracı olarak değerlendirilmiştir. Mann-Whittney U testi, Wilcoxon Signed-Rank testi, Bağımsız grup t-testi ve Chi-Square testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dbt beceri eğitimi ebeveyn tükenmişliğine ve mental sağlık semptomlarına iyi gelmektedir. Ancak dbt beceri eğitiminin duygu düzenleme ve duyguları kabul becerilerinde geliştirici bir rolü bulunmamıştır. Anne-çocuk ilişkisinde bir gelişim sağladığına dair anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Ancak, anne çocuk ilişkisinde artma trendi gözlemlenmiştir. Katılımcıların programa yüksek devamlılığı, programı hiçbir katılımcının bırakmaması ve verdikleri olumlu geri bildirimler programın uygulama elverişliliğinin göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effectiveness of an adapted 8-week dialectical behavior therapy (DBT) skill training on parental burnout, mental health symptoms, emotion regulation and mother's acceptance of both her and her child's negative emotions, and the mother-child relationship in a healthy sample of Turkish working mothers. The sample of the study consisted of 34 participants, 25 to 45 years old (M = 37), 17 of whom were in the experimental group and received the training, and 14 of whom were in the no-treatment control group. At the end of the program, the qualitative analysis of the written answers given by the participants in the experimental group and the degree of usefulness of the training and its effect on the skill acquisition of the participants were evaluated by qualitative analysis. Demographic Information Form, Parental Burnout Assessment, Depression, Stress and Anxiety Scale, Parent-Child Emotion Regulation Scale and Parent-Child Relationship Scale were used as measurement tools. In the Parent-Child Emotion Regulation Scale, the parent's acceptance of the child and their own feelings sub-dimension and in the Mother-Child Relationship Scale, positivity sub-dimension was evaluated as the measurement tool. Mann-Whittney U test, Wilcoxon Signed-Rank test, Independent Group t-test and Chi-Square test were used. According to the research findings, dbt skill training is effective for parental burnout and mental health symptoms. However, dbt skill training did not have a improving role in emotion regulation and emotion acceptance skills. No significant results were obtained showing that it provides an improvement in the mother-child relationship. However, an increasing trend has been observed in the mother-child relationship. The high continuity of the participants in the program, the fact that no participant left the program and the positive feedback they gave were the indicators of the program's practicality.