Oils, fats, and the rise of margarine in Turkey: A historical perspective
Yağ ve Türkiye'de margarinin yükselişi: Tarihsel bir değerlendirme
  1. Tez No: 626529
  2. Yazar: FEVZİCAN ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, İletişim Bilimleri, Sociology, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, ulus aşırı bir gıda firmasının yeni bir ülke pazarına girdikten sonra izlediği yol ele alınıyor. Mevcut üretim ve dağıtım ağlarının nasıl değiştirildiği ve sıradan bir tüketicinin yeni ürünü kabul etmesinin nasıl mümkün kılındığı inceleniyor. Çalışmanın kapsamında örneklem olarak yağlar ve bilhassa margarin odağa alınmıştır. Yağ, bir inceleme konusu olarak pek çok farklı yaklaşıma imkân tanıyan bereketli bir konu. İnsanın evrimindeki kritik rolü, vücut için temel bir ihtiyaç maddesi olması, buna rağmen avcı toplayıcı topluluklardan itibaren ayrıcalıklı olana hak görülmesi, beynin ödül merkezini tetikleme ve yemekleri daha lezzetli algılamamızı sağlama becerisi, antik mitolojilerden tek tanrılı dinlere kadar pek çok inanışta kendisine atfedilen kutsallık ve taşıdığı daha nice anlam yağı incelemek için keyifli bir konu haline getirmektedir. Bu tezde, Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu havzasındaki köklü üretim ve tüketim alışkanlıklarının tarihi anlatıldıktan sonra dünyanın en büyük pazarlama bütçelerinden birine sahip firmanın Türkiye pazarına girişi anlatılıyor. 1950'li yıllarda Türkiye'de adı yeni duyulan margarinin 1960'lı yıllardan itibaren temel gıda maddesi haline gelişi ve 1990'lı yıllardan itibaren piyasadan silinişi, bu tarihsel düzlemde reklamlar da incelenerek anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation study follows a transnational company into its penetration into a market in a new country. The study examines how an existing production and distribution network could be transformed and how an ordinary consumer is convinced to accept a new product. Fats and oils, especially margarine are taken as the sample within the scope of this study. Fats and oils give a fertile topic that allows many different approaches as a subject. Their critical role in human evolution, being a fundamental necessity for the body, yet them being a privilege for the deserving since hunter-gathering communities, their ability to trigger the reward center of the brain and make us perceive food more deliciously, the sacredness it carries in many beliefs -from ancient mythologies to monotheistic religions- and many more meanings attributed to them make it an enjoyable subject to study. The dissertation starts with the deep-rooted history of the production and consumption habits in the hinterland of Turkey and Ottoman Empire. After that, it focuses on the entrance of a food company with one of the world's largest marketing budgets to Turkish market. The story of margarine which was newly heard in 1950's, became a staple from the 1960's and it's eradication from the market since the 1990's will be examined in this study in a historical context by examining the advertisements as well.