Exposition to consuming messages on instagram as a social medium – Düzce case
Bir sosyal medya aracı olarak ınstagram'da tüketim mesajlarına maruz kalma – Düzce ili örneği
  1. Tez No: 626530
  2. Yazar: ENGİN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ZAFER ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnternet teknolojilerinin yaygınlaşması, yeni dijital iletişim stillerinin ve platformlarının genişlemesine yol açmıştır. Sosyal medya araçları, Web 2.0'ın sunduğu bu tip etkileşimli iletişim platformları arasındadır. Bu platformların sayısı gün geçtikçe artmakta ve bazıları dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Instagram, yaklaşık 1 milyar insan tarafından kullanılan en popüler sosyal ağ ve içerik paylaşım platformlarından biridir. Kullanıcıların sosyal ağ sitelerinin ortak özelliklerine ek olarak resim ve video paylaşmasına olanak tanır. Şirketlerin, markaların ve reklamların günlük yaşamın merkezinde olduğu bir dünyada tüketim insanların temel faaliyeti haline gelmiştir. Bu bağlamda, herhangi bir kitle iletişim aracı, tüketim mesajlarınım ve reklamların yayılması için bir hedef haline gelmiştir. Bu tip tüketim mesajlar genellikle şirketlerden gelir, ancak farklı sosyal medya araçlarının ortaya çıkmasıyla, bu tip mesajlar otonom olmuştur, başka bir deyişle, tüketiciler artık markaları, ürünleri veya yaşam tarzlarını istemli veya istemsiz olarak tanıtmaktalardır. Bu çalışmanın amacı Instagram'daki tüketim vurgusunu Düzce ilinde yaşayan insanların algıları üzerinden araştırmaktır. Bu ana amaca ulaşmak için 30 maddelik 5'li Likert tipi bir anket geliştirilmiştir. Anketin geçerlik ve güvenilirliği uzman görüşleri ile ve 50 katılımcıyla yapılan pilot çalışma ile sağlanmıştır. Anket, Instagram kullanım alışkanlıklarını, Instagram paylaşım deneyimlerini ve kullanıcıların tüketim mesajlarına ne derecede maruz kaldıklarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, ünlüler ve fenomenler tüketim mesajlarının ana dağıtıcıları olduğu için anketin bir alt boyutu Instagram'da popülerlik algısını ve popülerliğe olan eğilimi araştırmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, Instagram'ın, tüketimin teşvik edildiği bir platform olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Instagram'da tüketim teşviğinin, kullanıcıların markalardan/şirketlerden ve diğer kullanıcılardan dağılan tüketim mesajlarına maruz bırakılarak yapıldığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The proliferation of Internet technologies has led to an expansion of new digital communication styles and platforms. Social media tools are among the interactive communication platforms that Web 2.0 offers. The number of these platforms is rising day by day, and some of them have been used by billions of people world-wide. Instagram is one of the most popular social networking and content sharing platform which is used by about 1 billion people. It allows the users to share images and videos in addition to common features of social networking sites. In a world where corporations, brands and advertisements are at the center of daily life, consumption has become the core activity of the people. Any means of mass communication has become a target for disseminating consuming messages and advertisements. The messages have generally been from the corporations, yet with the emergence of different social media tools, they have become autonomous, in other words, consumers now advertise the brands, products, or lifestyles themselves, intentionally or not. In this study, the aim is to investigate the emphasis of consuming on Instagram through the perception of its users within the sample of Düzce. To reach this main aim, a 30-item 5-point-Likert type questionnaire was developed. The content validity was ensured with expert opinions and validity was ensured with a pilot study with 50 participants. The questionnaire aims to find out the Instagram usage habits, Instagram sharing experiences, and the level of exposition of the users into consuming messages. Also, a subdimension of the questionnaire aims to explore the tendency to/perception of popularity on Instagram as celebrities and influencers are the main disseminators of consuming messages. The results show that Instagram is a platform where consuming is encouraged, and it does this through making the users create and/or exposed to consuming messages from either companies/brands or the other users.