Tip 2 diyabetes mellituslu erkek hastalarda erektil disfonksiyon ile serum adropin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between erectile dysfunction and serum adropin level in male patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 626538
  2. Yazar: GİZEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ:Diyabetes Mellitus, tüm dünyada prevalansı gittikçe artan, komplikasyonlarının fazla olması ve tedavi maliyetinin yüksek olmasından dolayı bütün toplumu ilgilendiren kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Son yıllarda keşfedilen adropin molekülünün, glukoz ve lipid metabolizması ve endotel disfonksiyonu ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada, Tip 2 diyabetik erkek hastalarda erektil disfonksiyon ve adropin düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmaya, vaka grubunda Tip 2 Diyabetik erektil disfonksiyonu olan 45 erkek hasta ve kontrol grubunda Tip 2 Diyabetik erektil disfonksiyonu olmayan 20 erkek hasta alındı. Çalışma gruplarında rutin kan tetkiklerine ek olarak, Adropin düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. BULGULAR:Vaka grubunun serum adropin düzeyi değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM:Diabetes Mellitus is a chronic, progressive disease with increasing worldwide prevalence, and is a public health problem because of high cost of treatment and complications. Adropin is discovered in recent years and it has been reported to be associated with glucose, lipid metabolism and endothelial dysfunction. In this study, it was aimed to investigate the relationship between erectile dysfunction and adropine level in Type 2 diabetic male patients. METHOD:45 male patients with Type 2 Diabetic erectile dysfunction and 20 male patients without Type 2 Diabetic erectile dysfunction were included in the study. In addition to routine blood tests in the study groups, adropin levels were measured by the ELISA method. RESULTS:Serum adropin level values of the case group were found to be statistically significantly higher than the control group.