Periton diyalalizi hastalarında yaşam kalitesi, seksüel fonksiyon bozukluğu ve depresyonun değerlendirilmesi
- Tez No: 171425
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ YEKSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç Son dönem böbrek yetmezliği tedavideki gelişmelere rağmen hala önemli bir tıbbi sorun olarak karşımızdadır. Yapılan çalışmalar sonucunda kronik hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesi ile morbidite ve mortalite arasında çok yakın ilişkiler saptanmıştır. Bundan dolayı hastaların yaşam kalitesini artıracak tedavi yöntemleri üzerine yoğunlaşılması gerekmektedir. Bu hastaların tedavisindeki amaç sadece hayatı uzatmak değil, aynı zamanda daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak olmalıdır. Materyal ve Metod Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Periton Diyalizi polikliniğinde takibi yapılan 174 hasta (yaş ortalaması 50+15 (19-82)), 85 kadın (%48,9) ve 89 erkek (%51,1) alındı. Hastalarla bire bir görüşülerek; yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, çalışma durumları, emeklilik durumları gibi sosyo-demografîk özellikleri kaydedildi. Hastaların diğer özellikleri (boy, kilo, PD süresi, böbrek hastalığının primer nedeni) ve ilave hastalık mevcudiyeti (kalp hastalığı, diyabetes mellitus, serebrovasküler olay, malignite..) hasta dosyalarından kaydedildi. Her hasta için komorbid skor belirlendi. Hastaların son 3 aydaki aylık hemoglobin, serum albumin, kalsiyum, fosfor, üre, kreatinin, potasyum, açlık total kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid, CRP ve sedimentasyon değerleri elde edilerek ortalamaları hesaplandı. Hastaların serum intakt PTH ve ferritin değerleri kaydedildi. Hastalara 3 farklı teste ait sorular yöneltildi.Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 değerlendirme testi, depresyon için Beck Depresyon Ölçeği, kadınlarda seksüel fonksiyonu değerlendirmek için kadın seksüel fonksiyon indeksi, erkeklerde erektil disfonksiyon için uluslararası erektil fonksiyon indeksi kullanıldı. 80Bulgular: Hastaların SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin fiziksel komponent skoru 51.2 ±20.7, mental komponent skoru 44.9±21.2, Beck Depresyon Ölçeği ortalama puanı 20.5±9.8, idi. Yaşam kalitesi ölçeğinin skorları ile yaş, eğitim düzeyi, depresyon, gelir düzeyi, rezidü renal fonksiyon, serum albumin, fosfor, kreatinin, potasyum, iPTH düzeyi arasında pozitif ilişki tespit edildi. Fiziksel ve mental komponent skorları ile hemoglobin düzeyi, diyaliz süresi ve komorbidite arasında ilişki bulunmadı. Erkeklerde mental komponent skoru kadınlara göre daha iyiydi. Kadın hastaların (
Özet (Çeviri)
Introduction and aim : End stage renal failure is still an important medical problem despite the developments of treatment of it. As a result of previous studies, very close relations between life quality of patients with chronic disease and morbidity and mortality have been established. Therefore, it is necessary to concentrate on treatment methods which will increase the life quality of patients. The aim of treatment of these patients should be not only to prolong the life, but also to provide a better quality of life. Material and Methods : Onehundred seventyfour patients (mean age 50+15 (19-82)), 85 female (48,9%) and 89 male (51,1%), followed by outpatient peritoneal dialysis department of Selçuk University Meram Faculty of Medicine were included to this study. Socio-demographic characteristics of patients such as age, economic status, educational status, working situation and retirement situation were recorded by interviewing with patients one by one. Other characteristics of patients (height, weight, PD duration, primer cause of renal disease) and presence of comorbid disease (cardiac disease, diabetes mellitus, cerebrovascular accident, malignancy,...) were recorded from the files of patients. Comorbid score for each patient was determined. Monthly hemoglobin, serum albumin, calcium, phosphore, creatinin, potassium, fasting total cholesterol, HDL, LDL, trigliseride, CRP and sedimentation levels of patients within last 3 months were obtained and mean levels were calculated. Serum intact PTH and ferritin levels of patients were recorded. Patients were asked questions about 3 different tests. SF- 36 scale test to evaluate quality of life, beck depression scale to evaluate depression, female sexual function index to evaluate sexual function in women, international erectile function index to evaluate erectile dysfunction in male were used. Results : Physical component score of SF-36 life quality scale of patients was 51.2 ±20.7; menthal component score was 44.9+21.2 ; mean score of Beck Depression scale 20.5+9.8. 83Positive relations were established between scores of quality of life scale and age, educational status, presence of depression, economical status; residual renal function, serum albumin, phosphore, creatinin, potasium, iPTH levels. There was no relation between physical and menthal component scores and hemoglobin level, dialysis duration, comorbidity. Menthal component score of male patients was better than that of female patients. Sexual dysfunction was established in 44(89.8%) of female patients (