Dördüncü sanayi devrimi (Sanayi 4.0) sürecinde insansız hava araçlarıyla medyada haber toplamaya yönelik yöntem geliştirme
Developing a method for gathering in the media by unhanced aerial vehicles during the fourth industrial revolution process (Industry 4.0)
  1. Tez No: 626543
  2. Yazar: BARIŞ HERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üretimin dijitalleşmesi olarak tasarlanan dördüncü sanayi devrimi (Sanayi 4.0) ilk olarak Hannover Fuar'ında konuşulmaya başlanmıştır. Bu yeni üretim konsepti, Alman Federal Hükümeti'nce geliştirilerek 2013 yılında tüm Dünya'ya duyurulmuştur. Sanayi 4.0'ın temel amacı üretimde hız, verimlilik ve inovasyonu sağlayarak etkin bir üretim ağı oluşturmaktır. Sanayi 4.0; bilgi ve iletişim teknolojileri temelinde, nesnelerin interneti başta olmak üzere, büyük veri, akıllı fabrikalar, üç boyutlu yazıcılar ve bulut bilişim sistemi gibi faktörlerin tüm sektörlerde üretim sürecine katıldığı yeni kolektif bir süreci ifade etmektedir. İlk kullanım alanları olarak savunma sanayi ve otomotiv sektörü ön plana çıkmaktadır. Teknolojiyle bağlılığımızın arttığı her yeni günde küresel olarak başarı elde etmek isteyen her devlet, sektör ve kuruluş Sanayi 4.0 ile kendisini yenilemelidir. İnsansız Hava Araçlarının (İHA) tarihi gelişimi ve dönüşümü incelendiğinde özellikle son kırk yılda gerekli bütün bilgilere ulaşılmaktadır. İHA'lar, Soğuk Savaş dönemine denk gelen 1970'li yıllarda, istihbarat elde edebilmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Yakın geçmişte uydu ve Küresel Konumlama Sistemi (GPS) alanındaki gelişmeler sayesinde görüş alanı dışında da rahatlıkla kontrol edilebilen bir teknoloji olarak gelişim göstermiştir. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen faydalı yüke sahip olması ve radar sistemlerinin geliştirilmesiyle görüntü sistemlerinin coğrafyadan ya da meteorolojiden olumsuz şekilde etkilenmemesi bu araçların sağladığı avantajlardandır. Ayrıca iniş ve kalkışlarda özel bir piste ihtiyaç duyulmaması, yüksek irtifalarda görüntü aktarabilmesi nedeniyle hem askeri hem de özel sektörler tarafından yeni ve farklı amaçları gerçekleştirebilmek için kullanmaktadır. Sanayi 4.0 teknolojisinde üretilen İHA'ların mevcut kullanımlardan farklı kabiliyetlere sahip olması savunulan gelişmelerdendir. Bu çalışmada, İHA'ların, medya sektöründe haber toplama amacıyla kullanılması analiz edilecektir. Çalışmada ilk olarak geçmiş yıllardaki sanayi devrimleri, Sanayi 4.0 süreci ve buna etki eden teknolojik faktörler hakkında kavramsal inceleme ve değerlendirme yapılacaktır. İkinci olarak İHA'nın tanımı, askeri ve sivil tip İHA'nın tarihçesi ve kullanım alanları, sistem elemanları ve sınıflandırması hakkında elde edilen ikincil veriler analiz edilerek sistematik bir sıralama içerisinde aktarılacaktır. Üçüncü bölümde, Sanayi 4.0 teknolojisi kullanılarak üretilen İHA'ların, sahip olması beklenen yetenekleri hakkında mevcut veriler incelenerek çıkarımlarda bulunulacaktır. Son olarak, İHA'ların medya sektöründe haber toplamaya yönelik yetenekleri hakkında Çanakkale yerel haber ajansları büro şefleri ile görüşme yapılarak tecrübe aktarımları betimsel analiz yöntemi ile açıklanacaktır. Bu sayede mevcut tüm veriler analiz edilerek, çalışmanın temel konusu olan“Dördüncü Sanayi Devrimi (Sanayi 4.0) Sürecinde İHA'yla Medyada Haber Toplamaya Yönelik Yöntem Geliştirme”konu başlığı altında rehber bir çalışma oluşturması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fourth industrial revolution (Industry 4.0), designed as a digitalisation of production, was first discussed at the Hannover Fair. This new production concept was developed by the German Federal Government and announced to the world in 2013. The main purpose of Industry 4.0 is to create an efficient production network by providing speed, efficiency and innovation in production. Industry 4.0; It refers to a new collective process on the basis of information and communication technologies, in which the factors such as the Internet of Things, big data, smart factories, three-dimensional printers and cloud information system participate in the production process in all sectors. Defense industry and automotive sector come to the forefront as the first usage areas. Every state, sector, organization, and industry that wants to achieve global success in every new day in which our commitment to technology increases, should renew itself with Industry 4.0. When the historical development and transformation of unmanned aerial vehicles (UAVs) is examined, all the necessary information is reached especially in the last forty years. UAVs began to be used in the 1970s during the Cold War period to obtain intelligence. In recent years, thanks to the developments in satellite and Global Positioning System (GPS), it has developed as a technology that can be controlled easily outside the field of view. Advantages of these vehicles are the fact that the image systems are not affected negatively by geography or meteorology due to the fact that they have a useful load capable of real-time image transmission and the development of radar systems. In addition, since it does not need a special runway during landing and take-off, it can be used by both military and private sectors in order to realize new and different purposes because it can transmit images at high altitudes. UAVs produced in Industry 4.0 technology have different capabilities than the current uses are advocated. In this study, the use of UAVs for news gathering in the media sector will be analyzed. Firstly; conceptual analysis and evaluation of industrial revolutions in the past years, Industry 4.0 process and the technological factors affecting it. Secondly, the definition of the UAV, the history of the military and civilian UAV, and the secondary data obtained on the uses, system elements and classification will be analyzed and transferred in a systematic order. Finally, existing data on the capabilities of UAVs produced using Industry 4.0 technology will be examined and infered. Descriptive analysis method was used to discuss the UAVs' ability to gather news in the media sector through interviews with Çanakkale local news agencies. In this way, it is expecting that the main topic of the study is“developing methods for collecting news in the media with drones during the Fourth Industrial Revolution”by analyzing all available data.