Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde farklı aromatik bitki sularının yumurta kuluçka başarısı üzerine etkisi
Effect of different aromatic herb waters on egg hatching success in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) culture
- Tez No: 626576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde farklı aromatik bitki sularının yumurta kuluçka başarısı üzerine etkisini tespit etmek amacıyla kekik suyu (Origanum vulgare), biberiye suyu (Rosmarinus officinalis), defne suyunun (Laurus nobilis)500, 1000, 2000 ve 4000 ppm. konsantrasyonları kullanılmıştır. Pozitif kontrol grubu olarak 1500 ppm formaldehit, hidrojen peroksit ve elle ölü yumurta toplama ve negatif kontrol olarak hiç dezenfektan uygulaması yapılmayan grup ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonrasında yumurta kuluçka başarısı oransal ve görsel olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine effect of different aromatic herb waters on egg hatching success in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)culture. Therefore 500, 1000, 2000 ve 4000 ppm concentration of oregano water (Origanum vulgare), rosemary water (Rosmarinus officinalis), laurel water (Laurus nobilis) was used. As positive control group 1500 ppm formaldehyde, hydrogen peroxide, hand picking of dead eggs and as negative control group no application was compared. As a result egg hatching success was determinde by proportional and visual. As result of study the best values was % 90,95 in formaldehyde group. After that second rate was in the groups of 4000 and 2000 ppm oregano water and hand picking of dead eggs respectively. The third rate was in the group of hydrogen peroxide with 1000 and 500 ppm oregano water and 4000 ppm laurel water.