Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yetiştiriciliğnde farklı oranlarda extrüde yem kullanımının balıkların gelişmelerine etkisi
The effect of b^isbb growth ok using extruded feed a' diiwericnt ratio on the culture of rainbow trout {Onanhysichns mykiss Walbnuiu, 1792)
- Tez No: 78589
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
III GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI ( Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792 ) YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI ORANLARDA EKSTRÜDE YEM KULLANIMININ BALDKLARIN GELİŞMESİNE ETKİSİ ÖZET Denemede, ortalama ağırlıkları 273-277 g arasında değişen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) farklı oranlarda ekstrûde yem kullanımının balıkların gelişmesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme süresince I. gruptaki balıklara canlı ağırlıklarının %1'i oranında yem verilirken, II. gruptakılere %1.5'i düzeyinde, İÜ. gruptaki balıklara ise doyuncaya kadar yem verilmiştir. Deneme sonunda, grupların ortalama canlı ağırhklan sırasıyla 369.25±5.72g, 401.94±7. 16 g ve 476.
Özet (Çeviri)
IV In llie study, the effects offish growth of using extruded iced at different ratio on the rainbow trout {Oncoihynchus mykiss Walbaum, 1792) whose avarage weight is changing between 273 g and 277 g have been investigated. During the experiment, while food were given to the fish at the first group in the 1% of ratio of their live weight, the second group at the level of 1.5% food were given to the fish, at the third group until satiation. At the end of the experiment, the live weights of groups have been established as 369.25 ± 5.72 g, 401.94 ± 7.16 g and 476.10 ± 8.37 g respectively. According to the results of variance analysis and Duncan lest which have been done among the average live weights at the end of the experiment differences among all groups have been found significant as statistically (P < 0.05). At the end of the study, growth rates of the groups as weight have been established 34.42%, 47. 18% and 71.88%, the daily absolute live weight increase 2.15 g, 2.93 g and 4.53 g respectively. Feed conversion rates have been found as 1.51, 1.62 and 2.01, condition factor values as 1.44 ±0.02, 1.35 ±0.01 and 1.43 ±0.01 respectively. At the end of the experiment, by making use the slaughter results doing on fish hepatosomatic indcks,lhe ratio of liver weight to total viscera weight, visceral fat rale, total viscera rale, cat cass yield offish have been determined. At the start and end of the experiment, by making use of the results chemical analysis on the fish, the levels of protein dry matter, crude protein, crude fat and crude ash fish meat have been established. Keys Words : Rainbow trout, growth, extruded feed, feeding levels