Psikolojik sermayenin örgütsel stresle başa çıkma ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Hayvanat bahçesi çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between psychological capital with organizational stress and organizational commitment: An application on zoo workers
  1. Tez No: 626586
  2. Yazar: TANSU DİLEK ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İş hayatının gelişimi için insan kaynaklarının psikolojik kapasiteleri ve güçlü yanları üzerinde yapılmış olan çalışmaların neticesinde meydana gelmiş, pozitif yönelimli yaklaşımların başında psikolojik sermaye, örgütsel stres ile başa çıkma ve örgütsel bağlılık kavramları gelmektedir. Hayvanat bahçesi çalışanlarıda dahil olmak üzere günümüzde her alanda ve her sektörde psikolojik sermayeyi değerli kılan unsurlar; örgüt ve çalışan performansına pozitif katkı sağlamak için yönetilebilir, ölçülebilir ve geliştirilebilir olmalıdır. Dolayısıyla araştırmanın amacını; örgütler için büyük önem taşıyan psikolojik sermaye, örgütsel stres ve örgütsel bağlılık ilişkisinin uluslararası bilinen hayvanat bahçesi ve botanik parkı beyaz yaka ve mavi yaka yaka çalışanları üzerinde incelenmesi oluşturmaktadır. 130 katılımcının yer aldığı araştırmada; katılımcıların örgütsel bağlılıklarının, psikolojik sermayelerinin ve stres ile başa çıkma niyetlerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların sorumlulukları kapsamında yaptıkları iş ile ilgili kendilerine güven duyarken, işlerin ilerleyişi ile ilgili kendilerini yetkin çalışan olarak görmekte, olumsuz durumlarda ise kendilerini sorumluluk alacak düzeyde görmektedir. Çalışanlar psikolojik olarak yeterli bir seviyede ise kişinin daha başarılı bir iş ortaya çıkardığı, örgütsel bağlılık düzeyi, örgütsel stresle başa çıkma düzeyi ve psikolojik sermaye düzeyinin arttığı sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological capital, coping with organizational stress, and organizational commitment are the primary positive approaches that have emerged as a result of the studies on the psychological capacities and strengths of human resources for the development of business life. The elements that make psychological capital valuable in every field and every sector, including zoo employees; it must be manageable, measurable and developable to make a positive contribution to the organization and employee performance. Therefore, the purpose of the research; Psychological capital, organizational stress and organizational commitment, which are of great importance for organizations, are examined on white collar and blue collar employees of internationally known zoo and botanical park. 130 participants participated in the study; It was concluded that the participants' organizational commitment, psychological resilience and intention to cope with stress were high. While the participants feel confident about the work they perform within the scope of their responsibilities, they see themselves as competent employees regarding the progress of the works, and in the negative situations, they see themselves as responsible. If the employees are at a psychologically sufficient level, it can be concluded that the person has achieved a more successful job, the level of organizational commitment, the level of coping with organizational stress and the level of psychological capital have increased.