Seramik formlarda pozitif negatif etki çözümlemeleri
Positive negative impact analysis in ceramic forms
- Tez No: 626631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sanat, çağlar boyunca yaşayan insanın en önemli mirası olmuştur. Sanat ve sanatçılar toplumu yönlendirmiş, içinde yaşadığı toplumun duygularını yansıtmış, yaşadığı döneme ışık tutarak tarihi aydınlatmıştır.“Seramik Formlarda Pozitif Negatif Etki Çözümlemeleri”başlıklı bu tez çalışması Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Bileşik Sanatlar Anasanat Dalı'nda yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde geçmişten günümüze kadar gelen malzeme özelliğine sahip seramiğin tarihi gelişim sürecine yer verilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın uygulama aşamasında kullanılan tasarımın öge ve ilkeleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde sanatta pozitif negatif kavramlar incelenmiştir. Tez çalışmasının son bölümünde ise yapılan yazılı ve görsel araştırmaların sonucunda çalışmanın problem cümleleri irdelenerek seramik uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalar sonucunda izleyicinin algılama ve farkındalık becerisinin gelişmesi hedeflenmiştir. Bu tezin, farklı kültür ve eğitim düzeyindeki bireyler tarafından da anlaşılır olması için sade bir dil kullanılarak yazılmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art has been the most important legacy of people throughout the ages. Art and artists have guided society reflecting the feelings of the society in which they live and illuminated the history by shedding light on the turn of life. This study titled“Positive Negative Impact Analysis in Ceramic Forms”has conducted in Gazi University Institute of Fine Arts Department of Combined Arts. The study consists of four chapters. In the first chapter, the historical development process of the ceramic which has the feature of material from the past to the present has been included. In the second chapter, the elements and principles of the design used in the application phase of the study have explained. In the third chapter, positive and negative concepts of in the art have examined. In the last chapter of the thesis, ceramic applications on the results of the written and visual researches conducted have been made by examining the problem sentences of the study. As a result of these practices,it is aimed to develop the perception and awareness skills of viewer. In order for this thesis to be understood by individuals at different levels of culture and education, care was taken to use a simple language.