Kağıt katkılı seramik bünyeler ve uygulamaları
- Tez No: 187936
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
?Kağıt katkılı seramik bünyeler ve uygulamaları? başlığı altında, katkılı ürünlerin ilk olarakgörüldüğü dönemden günümüze kadar geçen süre içinde kağıt katkılı seramik bünyelerintarihsel gelişimi incelenmiş, araştırmacı tarafından belirlenen seramik bünyeler ve kağıtlarınçeşitli oranlarda karışımıyla oluşturulan, kağıt katkılı bünyelerin artistik uygulamalardakullanılabilirliği araştırılmıştır.Yaşamın her döneminde bilimsel ve toplumsal kültürlerdeki değişim, sanatçıyı ve sanatıetkilemiş, bu etkiler de sanatçıyı farklı teknikler araştırmaya yöneltmiştir. Sanatçınınfarklılaşma çabasında özgünlüğünün yanında kullandığı teknik ve sanatının malzemesi etkinolarak rol oynar. Seramik bünye de, yapısı gereği farklılaştırılmaya uygun olduğu içinendüstriyel ve artistik alanlarda değişime uğratılarak rahatlıkla kullanılmaktadır. Dünyanınçeşitli bölgelerinde seramik bünyeye çeşitli katkılar yapılarak kullanımı ve özellikle artistikürünlerde kullanılacak bünyelere kağıt katkısının yapılması yaygındır. Ülkemizde ise çoktanınmayan ve kullanılmayan kağıt katkılı bünyenin tanıtılmasını ve kullanılmasını sağlamakiçin yapılacak araştırmada, kimyasal analizleri ve rasyonel bileşimleri araştırma kapsamındabildirilen ve farklı pişme derecelerine sahip seramik bünyeler, kağıt malzemelerle, ölçülerdoğrultusunda kağıt katkılı bünyeler oluşturulacak ve artistik uygulamalarda kullanılacaktır.Uygulamadaki formlarda kağıt katkılı seramik bünyenin pozitif kullanım özelliklerinedeniyle, maddelerin özünü, yapısını ifade etmek için sütrüktürel olarak biçimlendirilmiş,kütle etkisinden uzak, boşluk içinde yavaşça dağılıyormuş, uçuşuyormuş hissi uyandıran,formun iç yapısı hakkında da fikir verebilen ve kağıdın hafifliğini de uygulamalardagörülebileceği çeşitli form uygulamalarının yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the title of ?Paperclay Ceramic Bodies and Applications?, historical development ofpaperclay beginning from its early incarnation, throughout time is examined; and with chosenceramic bodies and papers, forming of paperclay bodies and its usage in artistic forms isinvestigated.In every period of time, changes in scientific and social culture influenced the artist and art,and these influences motivated the artist to search for different techniques. Ceramic bodies,because their structure is suitable for diversity, are widely used in industrial and artisticapplications. Adding different ingredients into ceramic bodies, especially paper in artisticforms, is commonly used in different parts of the world.In this research, paperclay ceramic bodies -whose chemical analysis and rationalcompositions and have different firing degrees will be explained in the thesis- will formedwith paper and different ratios to introduce and encourage paperclay in our country.To emphasize positive properties and fibers in inner structure of paperclay we madeapplications which are formed structurally, free from mass effect, flying and dispersing on air.