Süt dişlerinde ART restorasyonlarının klinik başarısının geleneksel döner alet yöntemiyle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the clinical success of ART restorations with traditional rotary instrument restoration method in primary teeth
- Tez No: 626634
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖKTE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İn vivo olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, dental klinikte ideal şartlar altında, süt dişlerinde iki yüzlü çürüklerin tedavisinde ART yönteminin klinik başarısının geleneksel döner alet yöntemiyle karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, yaşları 5-7 arasında değişen 38 çocuğun, iki yüzlü çürüğü bulunan 100 adet süt molar dişi dahil edildi. Dişler rastgele iki gruba ayrıldı (n=50) ve yüksek vizköziteli cam iyonomer siman olan Fuji IX ile restore edildi. Hastalar 3., 6. ve 12. ay kontrollere çağırılarak klinik ve radyografik olarak değerlendirildi. Klinik değerlendirmede USPHS kriterleri kullanılırken, radyografik değerlendirmede bite-wing radyografilerden yararlanıldı. Klinik veya radyografik olarak herhangi birinden başarısız olan dişler genel olarak başarısız sayılırken, 3. ve 6. ayda başarısız olan dişler ise çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada 3. 6. ve 12. ay bulguları değerlendirildiğinde, geleneksel döner alet yöntemi ve ART yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05). 3. 6. ve 12. ayda ART yönteminin başarısı sırasıyla %96, %85.4 ve %90.2 bulunurken, geleneksel döner alet yöntemi sırasıyla %90, %91.1 ve %85.7 olarak bulunmuştur. Diş numaralarına göre bakıldığında ise geleneksel ve ART yönteminde, süt 1. azı dişi ve süt 2. azı dişi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır (p > 0.05). Yapılan bu çalışmada dental kliniklerde iki yüzlü süt molar dişlerin tedavisinde ART' nin geleneksel döner alet yöntemi kadar başarılı olduğu, çocuk diş hekimliği alanında sahada olduğu kadar kliniklerde de yer alması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is performed in vivo, is to compare the clinical success of ART method with traditional rotary instrument in the treatment of two-surface caries in primary teeth under ideal conditions in dental clinic. A total of 100 primary molar teeth with two-surface caries of 38 children aged between 5 and 7 years was included in the study. .The teeth were randomly divided into two groups (n = 50) and restored with Fuji IX, a high viscosity glass ionomer cement. The patients were evaluated clinically and radiographically at the 3rd, 6th and 12th months. While USPHS criteria were used in clinical evaluation, bite-wing radiographs were used in radiographic evaluation. The teeth failing either clinically or radiographically were generally unsuccessful, while the failed teeth at 3 and 6 months were excluded from the study. When the findings of the 3rd and 12th months of the study were evaluated, no statistically significant difference was found between the traditional rotary instrument method and ART method (p>0.05). The success of the ART method at the 3rd, 6th and 12th months was 96%, 85.4% and 90.2%, respectively, whereas the traditional rotary instrument method was 90%, 91.1% and 85.7%, respectively. According to tooth numbers, no statistically significant difference was found between the traditional and ART methods in terms of primary 1. and 2. molar tooth (p > 0.05). In this study, it is thought that ART is as successful as traditional rotary instrument in the treatment of two-surface primary molar teeth in dental clinics and it should be included in clinics as well as in the field of pediatric dentistry.