Alt/üst tam protez ve alt 2-implant destekli overdenture/üst tam protez uygulamalarında hasta memnuniyetinin karşılaştırılması
Alt/üst tam protez ve alt 2-i̇mplant destekli overdenture/üst tam protez uygulamalarinda hasta memnuniyetinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 626635
  2. Yazar: GÖRKEM GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Alt/Üst Tam Protez ve Alt 2-İmplant Destekli Overdenture/Üst Tam Protez Uygulamalarında Hasta Memnuniyetinin Karşılaştırılması Tamamen dişsiz hastalarda kanıta dayalı tedavi teknikleri söz konusu olduğunda, geleneksel tam protez, implant destekli sabit protez veya implant destekli hareketli protez uygulanabilir. Geleneksel tam protez kullanımı, özellikle alt tam protezde stabilite, destek ve tutuculuk gibi çeşitli problemleri beraberinde getirir. Mandibular tam protez iki veya daha fazla implant üzerine uygulandığında hastanın psikolojik ve sosyal durumunda iyileşme görülür. Dişsiz mandibula için, iki implant üzerine uygulanan, implant destekli overdenture tasarımının, ilk tedavi seçeneği olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda fikir birliği vardır. Hastaların tedavi uygulamasından sonra, yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi için çeşitli ölçekler kullanılmaktadır. Bu ölçekler arasında en kapsamlı, ulaşılabilir ve en çok kullanılanı Oral Health Impact Profile OHIP-49 (Ağız Sağlığı Etki Profili)'dır. OHIP-49 formu, 49 adet soru ve 7 bölüm (fonksiyonel sınırlama, fiziksel ağrı, psikolojik rahatsızlık, fiziksel yetersizlik, psikolojik yetersizlik, sosyal yetersizlik ve handikap) içermektedir. Bu tez çalışmasında, tamamen dişsiz hastalara önce alt tam protez/üst tam protez daha sonra alt 2-implant destekli overdenture/üst tam protez uygulamalarından sonra, protetik tedavinin ağız ve genel yaşam kalitesine etkisi OHIP-49 TR anket çalışması ile değerlendirildi. Araştırma, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na, alt /üst tam protez uygulanması için başvuran, tamamen dişsiz, yaş aralığı 50-80, yaş ortalaması 70,4 olan 12 kadın, 18 erkek, toplam 30 hasta üzerinde gerçekleştirildi. İlk ölçek, hastalara alt/üst tam protez uygulamasını takiben protezlerin 2 ay kullanım sonrasında uygulandı. İkinci ölçek, hastalara alt 2-implant destekli overdenture/üst tam protez uygulamasını takiben, protezlerin 2 ay kullanımı sonrasında uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi ile 2 farklı tedavi seçeneği hasta memnuniyeti açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirmede, değişkenlerin gösterdiği dağılımların analizinde Shapiro Wilk's testinden yararlanıldı. Ölçeklerin güvenirliklerinin araştırılmasında Crombah's Alpha/K-20 değerlerinden yararlanıldı. Normal dağılımdan gelmeyen bağımlı değişkenler arasındaki farklılık ise Wilcoxon testi ile incelendi. Sonuçların yorumlanması %95 güven aralığı başka bir deyişle, 0.05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Patient Satisfaction between Mandibular/Maxillary Complete Denture and 2-Implant Supported Mandibular Overdenture/Maxillary Complete Denture Treatments Considering evidence-based treatment techniques in edentulous patients, conventional complete dentures, implant-supported fixed prosthesis or implant-supported removable prosthesis can be applied. Use of conventional complete dentures is associated with several problems such as lack of denture stability, support, and retention, especially mandibular complete denture. When mandibular complete dentures are used with two or more implants, an improvement in the patient's psychological and social well-being can be seen. There is a general consensus that removable implant-supported overdenture with two implants should be considered as the first choice standard of care for edentulous mandible. After the dental treatment of patients, various scales are used evaluate their quality of life. The most comprehensive, accessible and widely used scale is the Oral Health Impact Profile OHIP-49 (Oral Health Impact Profile). The OHIP-49 form includes 49 questions and 7 domains (functional limitation, physical pain, psychological discomfort, physical disability, psychological disability, social disability and handicap). In the present thesis, the effects of two different prosthetic approaches such as mandibular complete denture/maxillary complete denture and 2-implant supported mandibular overdenture/maxillary complete denture on the oral and general quality of life were assessed by utilising OHIP-49 TR questionnaire. The study was conducted on 30 patients (12 females, 18 males) between 50-80 years old, with a mean age of 70.4 years. The first scale was applied to the patients after 2 months use of the maxillary complete denture opposed to mandibular complete dentures. The second scale was applied to the patients after 2 months of use of the of 2-implant supported mandibular overdenture/maxillary complete dentures. Two different treatment options were compared with the statistical evaluation of the data regarding patient satisfaction. In statistical analysis, Shapiro Wilkes test was used to analyze the distributions of the obtained data. Cronbach's Alpha / K-20 values were used to investigate the reliability of the scales. The difference between the dependent variables which did not obtained from the normal distribution was examined by the Wilcoxon test. Interpretation of results were conducted at 95% confidence interval, in other words, 0.05 significance level.