Ardışık hızlı genişletme-daraltma protokolü ile tedavi edilen maksiller sınıf III maloklüzyonda iskeletsel değişikliklerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Changes of skeletal structures in class III malocclusion associated with maxillary retrusion treated by alt-ramec protocol by using cbct
- Tez No: 626633
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÖKALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; pubertal büyüme dönemindeki maksiller retrognati kaynaklı Sınıf III maloklüzyonun Double Hinged Maksiller Ekspansiyon Apareyi (DHMEA) ile Ardışık Hızlı Maksiller Genişletme-Daraltma (AHMG-D) protokolü tedavisinin iskeletodental yapılardaki etkisini Cone Beam Computed Tomography (CBCT) ile incelemektir. Araştırma materyalini, 5'i kız 8'i erkek olmak üzere yaş ortalaması 12,97 yıl olan 13 bireyin retrospektif lateral sefalometrik film ve CBCT kayıtları oluşturmuştur. Tedavi başı ve ekspansiyon sonrası CBCT görüntülerinden elde edilen iki boyutlu kesitlere ait veriler, DICOM formatında kaydedilerek 'Iluma Vision Launcher' programı ile analiz edilmiştir. Doğrusal ve açısal ölçümlerin analizinde kullanılacak referans nokta ve düzlemlerin belirlenmesinde görüntülerin sagital, aksiyal ve koronal kesitlerinden yararlanılmış ve ölçümler bu kesitlerde yapılmıştır. Veri analizi IBM SPSS Statistics Version 22 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tedavi başı (T0) ve ekspansiyon sonrası (T1) maksiller sağ ve sol taraf ölçümlerin karşılaştırılması Mann Whitney U testi ile, tedavi ile oluşan değişiklikler ise Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. AHMG-D protokolü maksilla ve maksillayla komşu kemikleri etkilemiştir. Bu protokol ile sirkummaksiller süturlar farklı oranlarda genişlemiş; genişletme doğrudan maksillaya komşu süturlarda daha fazla olmuştur. Dental ve dentoalveoler etkinin iskeletsel etkiden daha fazla olduğu ve buna göre; genişletme oranının maksiller 1. Premolar seviyesinde 1. Molar seviyesine göre; maksiller dentoalveoler seviyede de maksillanın üst segmental bölgelerine göre daha fazla miktarda olduğu bulunmuştur. DHMEA ile AHMG-D protokolü, anterior bölgede daha fazla, posterior bölgede ise sınırlı ekspansiyon sağladığından posterior çapraz kapanışın şiddetli olmadığı anterior darlık ile karakterize, V şeklindeki maksiller ark varlığında kullanılması uygun olabilir. CBCT görüntüleme yöntemi maksiller ekspansiyon ile elde edilen iskeleto-dentoalveoler değişikliklerin incelenmesinde güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to evaluate skeleto-dental structures changes on Class III malocclusion associated with maxillary retrusion treated by Alternate Rapid Maxillary Expansion and Constriction (Alt-RAMEC) protocol with Double Hinged Maxillary Expansion Appliance (DHMEA) by using Cone Beam Computed Tomography (CBCT). The material of this study consisted retrospective lateral cephalometric radiographs and CBCT records of 5 female and 8 male patients with an age average of 12,97 years. The datas of 2D sections obtained from pre-treatment and after expansion CBCT images were saved in DICOM format and analyzed by using the programme“Iluma Vision Launcher”. To define the reference points and planes, which are used for the analysis of linear and angular measurements, sagittal, axial and cronal sections of the images were used and the measurements were made on these sections. Data analysis was made by using IBM SPSS Statistics Version 22 package program. To evaluate the homogenity of the right and left pre-treatment (T0) and after expansion (T1) measurement groups, Mann Whitney U test was used and the difference of values in T0-T1 periods were analyzed with Wilcoxon Test. Alt-RAMEC protocol affected maxilla and the neighborhood bones. With this protocol the circummaxillary sutures were expanded in different ratios; the expansion was directly seen more in the sutures which are neighbor to maxilla. Dental and dentoalveolar that the expansion ratio was more in maxillar 1. Premolar level than 1. Molar level, and the maxillary dentoalveolar level was more than the upper segmental levels of maxilla. Alt-RAMEC protocol with DHMEA, might be used in the presence of V shaped maxilla with a slight posterior crossbite characterized with a narrow anterior as the protocol makes a limited expansion in posterior region and more in anterior region. CBCT imaging method is a safe way in evaluating the skeleto-dentoalveolar changes obtained with maxillar expansion.