Türk bağımsız sinemasında suç ve ceza kavramlarının toplumsal cinsiyet açısından algılanışı: Dokuz, Ara ve Nar filmlerinin retorik çözümlemesi
  1. Tez No: 626636
  2. Yazar: EMİNE SEVDE YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ULUYAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Türk sinemasında kendine özgü senaryo ve çekim teknikleri ile farklı bir yere sahip olan Ümit Ünal'ın filmleri, özgünlüğü nedeniyle bağımsız sinema olarak nitelendirilebilir. Araştırma için seçilen filmlerinde farklı cinsel kimliklerin hayatları özellikle vicdan, ahlak, suç ve cezalandırma dinamikleri gibi adaleti ilgilendiren konular çerçevesinde işlenmektedir. Toplumsal cinsiyet açısından suç ve ceza kavramlarının incelendiği araştırmada, toplumsal cinsiyet söylemlerinin arka planına ve suç ve cezalandırma dinamiklerinin tarihsel değişimine yer verilmiştir. Bu konular çerçevesinde Ümit Ünal'ın yazıp yönettiği 9 (2002), Ara (2008) ve Nar (2011) filmlerindeki karakterlerin diyalogları, suç ve ceza algılarını tespit etmek amacıyla özgün cinsel kimlikleri göz önünde bulundurularak retorik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The films of Ümit Ünal, who has a different place with his unique script and shooting techniques in Turkish cinema, it can be described as independent cinema due to its originality. In the films chosen for the research, the lives of different sexual identities are handled within the framework of the issues of justice, especially the dynamics of conscience, morality, crime and punishment. In the study which examined the concepts of crime and punishment in terms of gender, the background of gender discourses and the historical change of criminal and punishment dynamics are included. Within the framework of these issues, the dialogues of the characters written and directed by Ümit Ünal in the films 9 (2002), Ara (2008) and Nar (2011) have been subjected to rhetorical analysis by considering their original sexual identities in order to determine the perceptions of crime and punishment.