İlişkisel sosyoloji bağlamında Suriyeli göçmen gençlerin özneleşme süreçlerinde mekan: Gaziantep örneği
The space in the process of Syrian young migrants' subject formation within the context of relational sociology: Example of Gaziantep
- Tez No: 626650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Göç olgusunun son yıllarda hem dünyada, hem de Türkiye'de bir çok akademik disiplin açısından bir çalışma alanı olarak dikkat çektiği söylenebilir. En önemli toplumsal hareket biçimlerinden biri olarak göçün nedenleri, sonuçları, göç edenlerin gittikleri yeni mekâna uyumları, yeni toplumsal yapı ile ilişkileri, cevabı aranan sorulardan başında gelmektedir. 2012 yılında Suriye iç savaşı ile birlikte, kitlesel bir göç hareketi başlamış ve uzun sınır komşusu olan Türkiye dört milyona yakın göçmen gelmiştir. Bu nedenle Türkiye Suriye savaşı sonrası en çok göç alan ülke olarak konumlanmıştır. Suriye ile sınır olan illerden biri olan Gaziantep'te bulunan göçmen sayısı 13 Aralık 2019 resmi rakamlarına göre 453.379'dur. Gaziantep'e gelen göçmen gençlerin, göç etmeden önce içinde bulundukları ekonomik, sosyal ve kültürel düzeylere uygun bir biçimde yerleştikleri; kimlik oluşturma ve bir özne olarak var olma süreçlerinin de bu unsurlarla ilişkisel olarak gerçekleşmekte olduğu söylenebilir. Bununla birlikte göçmenlik durumundan kaynaklanan özel bir yoksunluk durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Ekonomik, sosyal ve kültürel olarak yoksunluk içinde olan gençlerin, bir kimlik var edebilme ya da özneleşme süreçlerinden bahsetmek pek mümkün görünmemektedir. Genel olarak kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortamda bulunma imkanı bulmuş olan göçmenlerin, bu süreçleri daha az hasarla atlatabildikleri, coğrafi olarak bulunduğu yeri ve kendisini çevreleyen toplumsal mekanı deneyimlemeleri mümkün olmuşsa, mekanla ilişkili bir özneleşme sürecinden bahsedilebilmektedir. Gaziantep her ne kadar göçmenlere kucak açan bir şehir olsa da kaçınılmaz bir şekilde yabancı olduklarını sürekli hatırlatabilecek, bir çok argümanı da içinde barındırabilecek kültürel koda sahip bir şehir olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the migration phenomenon not only in the world but also in Turkey remarks as a work area for a very academic discipline. Important social movement migration reasons, consequences, the adaptation of migrants to the new space they went, their relations with the new social structure are the important questions searched for. With Syria civil war in 2012, a massive migration movement began and a long border neighbor Turkey has admitted four million immigrants. That's why Turkey is the one who let in immigrants the most. According to the official reports of December 13, 2019, the number of immigrants in Gaziantep, one of the borders of the provinces with Syria, is 453,379. Young immigrants who came to Gaziantep settled according to their economic, social and cultural levels before migration; it can be said that the processes of identity formation and existence as a subject are substantiated with to these elements. At the same time, there is a special deprivation inflicting from immigration should also be considered. It does not seem possible to talk about the processes of creating identity and subjectivity of young people who are economically, socially and culturally in deprivation. In general, migrants who have found the opportunity to be in an environment where they can feel safe, overcome these processes with minimal damage If it is possible to experience the geographic location and the social space surrounding, a process of subjectivity which is related to space can be mentioned. Although Gaziantep is the one who a city welcomes immigrants, however even them always remind the other side that they are foreigners in some way, the Gaziantep city can be noted as a city with cultural code that can accommodate many arguments.