Güvenlikleştirme yaklaşımı bağlamında Türkiye'nin göç ve uyum politikası: Suriyeli mülteciler örneği
Migration and social cohesion policy of Turkey in the context of securitization approach: The case of Syrian refugees
- Tez No: 838640
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, çağımızın en önemli sorunlarından biri olan göç ve onun ortaya çıkarmış olduğu ardıl sorunlardan uyum olgularını temel tartışma konusu haline getirmektedir. Bu kapsamda, çalışma ile amaçlanan Türkiye'nin göç politikasını, güvenlikleştirme yaklaşımının ortaya koymuş olduğu devlet, birey, kimlik, kültür ve kurum olguları üzerinden değerlendirmek, göç/göçmen çalışmalarının da derinlemesine izahat getirdiği çok katmanlı uyum süreçlerini Suriyeli göçmenler üzerinden ortaya koymaktır. Bu çerçevede, göç kavramı ve göçmen ilişkisi, 2011 yılı itibariyle Türkiye'nin karşı karşıya kalmış olduğu mülteci krizi ve sonrasında ortaya çıkan uyum sorunu üzerinden derinlemesine analiz edilecektir. Bu yapılırken disiplinler arası bir tutum benimsenerek, göçün Türkiye'nin yasal ve kurumsal yapısına yönelik doğurduğu sonuçlar güvenlikleştirme yaklaşımı bağlamında ele alınacaktır. Bu bağlamda, Türkiye'nin değişen ve dönüşen göçmen profili ile birlikte, mevcut mülteci krizi nedeniyle benimsediği göçmenlere yönelik sosyal uyum ve kurumsal politikaları incelenecektir. Bu yol ile disiplinler arası bir tutum olarak, Türkiye'nin güvenlikleştirilmiş bir göç ve uyum politikası olduğu savından hareketle, sosyal uyum için yasal ve kamusal yaklaşımlar arasındaki tutarsızlıklar ortaya konulacaktır. Göç idaresinin kurumsallaşması ve politika uygulama aşamasında ortaya çıkan politik etkileri değerlendirilirken, yine güvenlikleştirme yaklaşımı temelinde sosyal uyum olgusunun iki yönlü etkileşimi göz önünde bulundurulacaktır. Tez, kuramsal boyutta yapmış olduğu tartışmalar, mevcut uyum ve göç politikalarının/uygulamalarının, göçmen kesimde yaratmış olduğu etki ve algılanma düzeylerini anket çalışması üzerinden somutlaştırmıştır. Bunun için Ankara-İstanbul-Hatay'da yaşayan geçici koruma altındaki göçmenler örnekleminden hareketle ile gerçekleştirilen çalışma, göç/göçmen ve uyum politikalarının, göç/göçmen ve güvenlik yaklaşımları temelinde analizine imkân sağlamaktadır. Böylelikle, Türkiye'nin göç ve uyum politikasına ilişkin kurumsallaşma, yasal düzenlemeler ve uygulamaların geliştirilmesi için uygun öneri ve çıktılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study makes migration, one of the most important problems of our era, and integration, one of its successor problems, the main subject of discussion. In this context, the aim of the study is to evaluate Turkey's migration policy through the state, individual, identity, culture and institution phenomena revealed by the Securitization approach, and to reveal the multi-layered integration processes, which migration/migrant studies also provide in-depth explanations, through Syrian migrants. In this framework, the concept of migration and the relationship with migrants will be analyzed in depth through the refugee crisis that Turkey has faced as of 2011 and the integration problem emerged in the following period. While doing this, an interdisciplinary approach will be adopted, and the consequences of migration on Turkey's legal and institutional structure will be discussed in the context of securitization approach. In this context, Turkey's social cohesion and institutional policies towards migrants, which it has adopted due to the current refugee crisis together with the changing and transforming migrant profile, will be examined. In this way, inconsistencies between legal and public approaches for social cohesion will be revealed, based on the argument that Turkey has a securitized migration and cohesion policy, as an interdisciplinary approach. While evaluating the institutionalization of migration management and its political effects during the policy implementation phase, the two-way interaction of the social cohesion phenomenon will be taken into account, again on the basis of the securitization approach. The thesis embodied the theoretical discussions, the impact and perception levels of the current integration and migration policies/practices on the migrant population through a survey study. For this reason, the study, which was carried out with the sample of migrants under temporary protection living in Ankara-Istanbul-Hatay, allows the analysis of migration/migrant and integration policies on the basis of migration/migrant and securitization approach. In this way, appropriate recommendations and outputs were obtained for the institutionalization, legal regulations and practices regarding Turkey's migration and integration policy.