Homo sacer analojisi bağlamında Suriyeli mültecilerin durumu: Almanya ve Türkiye karşılaştırmalı analizi
The status of Syrian refugees in the context of homo sacer analogy: A comparative analysis of Germany and Turkey
  1. Tez No: 759487
  2. Yazar: CANAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Göç krizinin başlangıcında tüm dünya dikkatini konuya çevirmişken, korona virüs salgını koşulları nedeniyle tüm ülkeler kendi uluslarının sağlığına, sınırlarının güvenliğine öncelik verdikleri ve mülteci meselesini yeniden rafa kaldırdıkları açıkça görülmektedir. Yaşadığımız süreci istisna-i hal kapsamında değerlendirdiğimizde mültecileri ikincil konu olarak görmek ve ulus-devlet meselelerine daha fazla önem vermek bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Giorgio Agamben'e göre, egemen güç, istisnai durumlarda ve zamanlarda yasayı askıya alma ve / veya yasanın uygulamaya konulmasını erteleme yeteneğine sahip olabilir. Agamben analojisinden yola çıkarak, Korona virüs döneminin istisnai zamanlar olarak görülebilmesi ve çoğu ülkenin önceliklerini kendi topraklarına ve insanlarına yönlendirmesi nedeniyle mülteciler de homo sacer olarak görülebilir. Bu çalışma, iki ülkeyi göç politikaları, ülkede yaşayan Suriyeli Mülteci sayıları, din, göçmen türleri gibi farklı özellikler içinde karşılaştırarak Suriyeli mültecilerin kutsal insan analojisine ilişkin koşullarını açıklamayı amaçlamaktadır. Bunun için Almanya ve Türkiye farklı parametrelerle analiz edilecektir. Ardından, ülkede toplumsal olarak ait oldukları pozisyon, çalışmanın denklemine değişken olarak eklenecektir. Ülkenin GSYİH seviyesi, nüfusu, dini, göç politikası ve mültecilerin geliş şekli bağımsız değişkenler olarak eklenecektir. Bu çalışmanın temel araştırma sorusu,“Suriyeli Mültecilerin toplumsal pozisyonları ile ülkenin yapısal özellikleri arasında bir ilişki var mıdır?”dır. Dolayısıyla bu soruyu yanıtlamak için bağımlı değişken (Suriyeli mültecilerin toplumsal aidiyet düzeyi) ve bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar varsa ilişkiyi ve yönünü bulmak için karşılaştırmalı analiz yöntemi ile analiz edilecektir. Bu çalışma, göç literatürüne hem nadiren kullanılan kuramsal perspektiflerden bakarak hem de veri toplama sürecinde nicel (anket) ve nitel (doküman analizi) yöntemleri aynı anda kullanarak katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
While the whole world turned its attention to the issue at the beginning of the refugee crisis, it is clear that due to the conditions of the corona virus epidemic, all countries give priority to the health of their own nations, the security of their borders, and put the refugee issue on the shelf once again. Considering the refugees as a secondary issue and giving more importance to the nation-state issues constitute the starting point of this study when we evaluate the process we are going through within the scope of the state of exception. According to Giorgio Agamben, the sovereign power may have the ability to suspend the law and/or delay the enforcement of the law in exceptional circumstances and times. Based on the Agamben's analogy, refugees can also be seen as Homo sacer, as the Corona virus era can be seen as exceptional times and most countries direct their priorities towards their own land and people. This study aims to explain the conditions of Syrian refugees regarding the homo sacer analogy by comparing the two countries in terms of migration policies, the number of Syrian Refugees living in the country, religion, and types of immigrants. For this, Germany and Turkey will be analyzed with different parameters. Then, their social position in the country will be added as a variable to the equation of the work. The country's GDP level, population, religion, immigration policy and the arrival of refugees will be added as independent variables. The main research question of this study is“Is there a relationship between the social positions of Syrian Refugees and the structural features of the country?”. This study aims to contribute to the migration literature by looking at it from theoretical perspectives that are rarely used, and by using mixed method in the data collection process.