Acil servis'te verilen beyaz kodların analizi ve şiddete sebep olabilecek faktörlerin belirlenmesi
Analyzing white codes given in the emergency department and determining the factors that may cause violence
  1. Tez No: 626661
  2. Yazar: AYŞE DİLARA ÖZTERMELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisinde verilen bütün güncel Beyaz Kod verilerini inceleyerek sağlıkta şiddetin nedenlerini analiz etmek ve şiddeti önlemeye yönelik geliştirilebilecek faaliyetleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif ve tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasında Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil servisten bildirimi yapılan 141 beyaz kod verisi incelendi. Bulgular: Şiddet olayının en çok yaz mevsiminde (% 31,9), 16.00-00.00 saatleri arası (% 55,7) muayene odasında (% 58,2) gerçekleştiği saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının en sık sözel şiddete (% 98,6), sonrasında fiziksel şiddete (% 19,1) maruz kaldığı saptanmıştır. Şiddete neden olan sebeplere bakıldığında ise en sık sıra beklemek istememe (% 36,9), sonrasında tedaviyi istememe/beğenmeme (% 9,9) olarak saptanmıştır. Şiddete uğrayanlardan % 55,2'si hekim, hekimlerden de % 73,7'si asistan olarak saptanmıştır. Genç yaş ve 10 yıl altı kıdemin de şiddet oranları yüksek saptanmıştır. Sonuç: Her çalışan gibi sağlık çalışanı da güvenli bir ortamda çalışma hakkına sahiptir. Bu konuda yapılması gereken düzenlemeler çok çeşitlidir. Acil servislere sadece acil durumlarda başvurunun sağlanması, acil haller ve triaj kodlamaları ile ilgili toplumda kitle iletişim araçları vasıtasıyla bilgilendirme yapılması, halkı sağlık çalışanlarına karşı kışkırtan söylemler ve doğruluğu ortaya konmadan yapılan haberlerin engellenmesi, sağlık çalışanlarına agresif insanlarla iletişim becerileri eğitimleri verilmesi, hastanelerin güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi ve beyaz kod butonları oluşturulması, giriş çıkışların tek yerden güvenlik ve X-ray cihazları ile sağlanması, hukuksal düzenleme ile sağlıkta şiddet olaylarının caydırıcılığının artırılması, her sağlık kuruluşunda yeterli sağlık personeli ve yardımcı personel sayısına ulaşılması sağlıkta şiddetin azaltılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: we examine all current white code data given in Derince Training and Research Hospital Emergency Department, to analyze the causes of violence towards healthcare workers and to identify activities that can be developed to prevent violence. Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective and descriptive research. 141 white code data, which were notified from the emergency department at Derince Training and Research Hospital between 01.01.2015-31.12.2019 were examined. Results: It was found that the violence occurred mostly in the summer season (31.9%) between 16.00-00.00 (55.7%) in the examination room (58.2%). Most verbal violence of health workers (98.6%), followed by physical violence (19.1) were exposed. Considering the reasons causing the violence, it was found that the most was not waiting in line (36.9%), then not wanting / disliking treatment (9.9%). 55.2% of the victims of violence were physicians and 73.7% of the physicians were assistants. Violence rates were found to be high in young age and under 10 years of seniority. Conclusion: Like every employee, the healthcare worker has the right to work in a safe environment arrangements should be made in this regard are numerous. Ensuring the absence of an emergency service other than emergencies, informing the public about emergency situations and triage coding through media, preventing discourses that provoke the public to health professionals through media and preventing the news made without revealing their accuracy, providing communication skills training with aggressive people to health professionals, developing the security systems of hospitals and creating white code buttons, providing entry and exit from one place with security and X-ray devices, increasing the deterrence of violence in health and legal regulations and reaching the number of adequate health and auxiliary personnel in each health institution can contribute to reducing violence in health.