Intravoksel incohorent motion(IVIM) MR görüntülemenin hepatit B'li hastalarda karaciğerde enflamasyon ve fibrozis evrelemesinde yeri
Intravoxel incohorent motion (IVIM) MR imagingliver inflation in patients with hepatitis B andplace in fibrosis staging
- Tez No: 626662
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BÜKTE, DOÇ. DR. FATMA KULALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kronik karaciğer hastalığında, enflamasyon ve fibrozis tespiti ve derecesinin belirlenmesi hastalığın takibi, prognozun tahmini ve tedavi başlanması açısından çok önemlidir. Bu nedenle, çalışmamızda hepatit B tanısı olan hastalarda karaciğer fibrozis tespiti ve derecesinin belirlenmesinde, non-invaziv bir yöntem olan 'intravoksel incoherent motion' (IVIM) protokolünde difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) tetkiki ile elde edilen parametrelerin tanısal etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında, kronik hepatit B'ye bağlı karaciğer hastalığı nedeniyle gastroenteroloji polikliniğinde takip edilen ve biyopsi yapılmasına karar verilen çalışma grubunu oluşturan ardışık 64 hasta ile kontrol grubunu oluşturan kronik karaciğer hastalığı olmayan 30 sağlıklı kişinin IVIM-DAG içeren T2- ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri prospektif olarak incelendi. Çalışma grubunun MRG tetkikleri biyopsi işleminden yaklaşık 2-4 saat önce aynı gün içerisinde gerçekleştirildi. Karaciğer sağ lobdan ölçümler yapıldı. Çalışma grubunda yer alan tüm hastaların (n=64) histopatolojik değerlendirmeleri Ishak skorlamasına göre yapıldı. Hastaların IVIM-DAG parametreleri ile histopatolojik sonuçları arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, 64'ü çalışma grubuna ve 30'u kontrol grubuna ait toplam 94 IVIM-DAG tetkiki değerlendirildi. Gruplararası karşılaştırmada, doku difüzyon katsayısı (D) ve görünür difüzyon katsayısı (ADC) değerleri kontrol grubunda istatistiksel olarak daha yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In chronic liver disease, detection and determination of inflammation and fibrosis are very important in terms of monitoring the disease, predicting the prognosis and starting treatment. Therefore, in our study, we aimed to investigate the diagnostic efficacy of the parameters obtained by a non-invasive method 'intravoxel incoherent motion diffusion-weighted imaging' (IVIM-DWI) protocol for the detection and degree of liver fibrosis in patients with hepatitis B diagnosis. Material method: IVIM-DWI magnetic resonance imaging (MRI) examinations were prospectively performed in 64 consecutive patients with chronic hepatitis B due to liver disease, followed by gastroenterology clinic and decided to undergo biopsy, and 30 healthy individuals without chronic liver disease that constitute the control group between November 2018 and May 2019. MRI examinations of the study group were performed approximately 2-4 hours before the biopsy procedure on the same day. Histopathological evaluations of all patients in the study group (n = 64) were made according to Ishak scoring. The relationship between IVIM-DWI parameters and histopathological results of the patients were analyzed statistically. Results: In our study, a total of 94 IVIM-DWI examinations, 64 in the study group and 30 in to the control group, were evaluated. In the intergroup comparison, tissue diffusion coefficient (D) and apparent diffusion coefficient (ADC) values were statistically higher in the control group (p 0.05).