Caffeic Acid Phenethyl Ester'in (CAPE) ratlarda çekal ligasyon-perforasyon metoduyla oluşturulan intraperitoneal sepsis modelinde kolon anastomozu yara iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE) on wound healing of colonic anastomosis in an intraperitoneal sepsis model created by cecal ligation and puncture method in rats
  1. Tez No: 626665
  2. Yazar: ZAFER TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BİROL BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İntraabdominal sepsis konusunda deneysel çalışmalarda etkili olduğu gösterilen pek çok etken maddenin klinik çalışmalarda aslında hiç bir yararının olmadığı görülmüştür. Sepsis patofizyolojisinin anlaşılmasında büyük ilerlemeler kaydedilmesine karşın, septik hasarının gelişmesini tamamen önleyebilecek veya seyrini hafifletebilecek etken bir madde henüz tanımlanamamıştır. Bu çalışmada, ratlarda çekal ligasyon ve perforasyon (ÇLP) ile oluşturulan intraabdominal sepsis modelinde sol kolon anastomozlarının iyileşmesi üzerine Caffeic Acid Phenethyl Ester'in (CAPE) etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 48 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanıldı ve ratlar 12'şerli 4 randomize gruba ayrıldı. Tüm ratların vücut ağırlıkları 0. ve 9. günde tartılarak kaydedildi. Tüm ratlarda sol kolona parsiyel rezeksiyon ve anastomoz uygulandı. Sham grubunda ÇLP modeli oluşturmaksızın sadece çekum mobilize edilerek bırakıldı. Sham-tedavi grubunda CAPE 10 μmol/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol grunda ÇLP modeli oluşturuldu. Tedavi grubunda ÇLP modeli oluşturuldu ve CAPE 10 μmol/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak enjekte edildi. Postoperatif 7. günde in vivo olarak anastomoz patlama basınçları ölçüldü. Biyokimyasal olarak anastomoz dokusunda hidroksipirolin (HP) konsantrasyonu, myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, malondialdehit (MDA) düzeyi, glutatyon (GSH) düzeyi ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ölçüldü. Sonuç olarak, ÇLP ile oluşturulan intraperitoneal sepsis modelinde sol kolon anastomozunda meydana gelen hasar, hem in vivo analitik hem de biyokimyasal incelemelere göre CAPE verilmesi ile anlamlı derecede azaltılmaktadır. Bu bulgular ışığında, ratlarda ÇLP ile oluşturulan intraabdominal sepsis modelinde sol kolon anastomozlarının iyileşmesi üzerine CAPE'in koruyucu etki gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many active substances that have been shown to be effective in experimental studies on intraabdominal sepsis have actually been found to be of no use in clinical studies. Although great advances have been made in understanding the pathophysiology of sepsis, an active substance that can completely prevent or alleviate the course of septic damage has not been identified. In this study, the effects of Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE) on the healing of left colon anastomoses in the intraabdominal sepsis model created by cecal ligation and puncture (CLP) in rats were investigated. For this purpose, 48 Wistar albino male rats were used and rats were divided into 4 randomized groups of 12. Body weights of all rats were weighed on days 0 and 9, and then recorded. In all rats, partial resection and anastomosis were applied to the left colon. In the sham group, only cecum was mobilized and left without creating the CLP model. In the sham-treatment group, CAPE at a dose of 10 μmol/kg/day injected intraperitoneally. The CLP model was created in the control group. In the treatment group, the CLP model was created and the CAPE dose of 10 μmol/kg/day injected intraperitoneally. On the postoperative 7th day, burst pressures of colonic anastomoses were measured in vivo. Biochemically hydroxyproline (HP) concentration, myeloperoxidase (MPO) activity, malondialdehyde (MDA) level, glutathione (GSH) level and superoxide dismutase (SOD) activity were measured in the anastomotic tissue. As a result, damage to the left colonic anastomosis in the intraperitoneal sepsis model created with CLP was ignificantly reduced by administration of CAPE according to both in vivo analytical and biochemical examinations. In the light of these findings, it was concluded that CAPE had a protective effect on the healing of left colonic anastomoses in the intraabdominal sepsis model created by CLP in rats.