Böbrek kitlelerinin tanısında, ayırıcı tanısında ve böbrek kitlelerinin evrelendirilmesinde USG, BT VE IV DSA''nın yeri
The role of US, CT and IV DSA in the diagnosis of renal masses and in staging of renal tumors
  1. Tez No: 626667
  2. Yazar: İSMAİL NADİR GÜLEKON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHUN BALKANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IVP tetkiki sonucu böbrek kitlesi ön tanısı ile Ultrasonografi (USG), Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve İntravenöz Dijital Substraksiyon Anjiografi (IV DSA) incelemesi yapılan 26 olgunun radyolojik, klinik ve histopatolojik sonuçları karşılaştırılmıştır. Böbrek kitlelerinin saptanmasında USG ve BT aynı oranda duyarlı iken, kitlelerin benign-malign ayrımında, böbrek tümörlerinde kapsül invazyonunun ve metastatik lenfadenopatilerin araştırılmasında BT diğer inceleme yöntemlerine üstünlük göstermektedir. Böbrek tümörlerinde venöz tutulumun araştırılmasında ise IV DSA, USG VE BT'den daha güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The roentgenologic results of 26 cases who had undergone US, CT and IV DSA with the prediagnosis of renal mass were copared with the clinical and histopathologic results.US and CT showed about the same sensitivity determining the mass while CT was superior for the differentiation of benign-malignant masses, the diagnosis and examination of the invaded capsule or metastatic regional lymph nodes.IV DSA was found to be more reliable than US and CT for the research of the venous involvement of kidney tumors.